Elektronik ticari SMS’lerle ilgili sınırlayıcı düzenlemenin çıktığı Temmuz 2015’ten beri ilgili 25 bin 665 lira ceza uygulandığı açıklandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, vatandaşın en fazla yakındığı konulardan biri olan istenmeyen reklam SMS’leri için ceza yağdırdı. Geçtiğimiz yıl yaptığı düzenleme ile bu ileti ve SMS’lere yasak getiren bakanlık, ilgili firmalara elektronik ticari iletilerle ilgili düzenlemenin başladığı Temmuz 2015’ten bugüne kadar 1 milyon 898 bin lira idari para cezası kesti.

İstenmeyen SMS’ler hakkında toplam 201 bin 212 şikâyet gelirken, bu şikâyetlerin 54 bin 873’ü 2016 yılında gerçekleşti. 2016 yılında verilen ceza miktarı ise 25 bin 665 lira oldu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, vatandaştan gelen yoğun şikâyet üzerine, cep telefonlarına sıklıkla gelen reklam ve tanıtım SMS’leri için geçen yıl düzenleme getirmişti. Düzenleme çerçevesinde reklam SMS’leri yasaklanırken, buna rağmen gelen SMS’ler için de şikâyet imkânı bulunuyor.

İzinsiz SMS’lere ilişkin şikâyetler, ticaret il müdürlüklerine, bakanlığın resmi internet sitesine ve e-Devlet Kapısı üzerinden ulaşılan Ticari Elektronik İleti Şikâyet Sistemi’ne yapılabiliyor. Şikâyetleri değerlendiren Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, başvuru neticesi hakkında tüketiciyi bilgilendirirken, tüketici reddettiği halde istenmeyen SMS’i gönderen firmaya da bin liradan 15 bin liraya kadar idari para cezası kesilebiliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap