İstanbul Avrupa Yakası’nın en kuzeyinde yapımı devam eden üçüncü havalimanı projesi şehir merkezinden bir hayli uzak olduğundan, ulaşımda büyük bir yükü raylı sistemler üstlenecek.

3. havalimanına daha rahat ve hızlı ulaşım için planlanan 13 istasyonlu metro hattının da çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, yeni havalimanının raylı sistem bağlantıları olacak olan Gayrettepe-3. Havalimanı ile Halkalı-3. Havalimanı metro hatları, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılacak.

3 havalimanı

Şişli, Kağıthane, Eyüp, Arnavutköy, Başakşehir ve Küçükçekmece olmak üzere 6 ilçeden geçecek metro hattının proje bedeli toplam 4 milyar 845 milyon 600 bin lira olarak belirlendi. Toplam 66 kilometre uzunluğunda olacak metro hattı Gayrettepe ve Halkalı yönünde 33’er kilometre olarak planlandı.

Metro hattında toplam 13 istasyon yer alacak. 7 istasyonluk ilk etap 2016-2018 tarihleri arasında ve 6 istasyondan meydana gelen 2. etap ise 2018-2021 tarihleri arasında tamamlanacak.

3.havalimani-metro-hatti

Metro hattı durakları ise şöyle sıralanacak: Gayrettepe, Kağıthane, Kemerburgaz, Göktürk, İhsaniye, 3. Havalimanı 2, 3. Havalimanı 1, Arnavutköy 1, Arnavutköy 2, Kayaşehir Metrokent, Olimpiyatköy, Halkalı Stadı, Halkalı

Projenin hayata geçmesi ile birlikte şehir merkezi ile üçüncü havalimanı arasındaki ulaşım, metroyla 30 dakikaya düşecek.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap