Beyniniz arıza çıkarmaya başladığı an ona küçük bir çocuk gibi muamele edin ve oyun oynamayı önerin. Bunu yaparak beyninizin sakinleşmesine yardımcı olursunuz.

Bu oyunun adı “2 dakika kuralı” ve şöyle çalışıyor;

Mesela patronunuzun saat 5’e kadar bitmek üzere sizden bir proje yapmanızı istediğini varsayalım.
Bunu yapabilmenizin asla mümkün olmadığını biliyorsunuz. Çünkü daha önünüzde bitirmeniz gereken başka işler var. Öte yandan projeye başlamadan önce gerekli kaynakları bir araya getirmenizin bile saatler süreceğini biliyorsunuz.

İşte tam bu anda durup şunu düşünmeniz gerekiyor, “Eğer bunu yapmam mümkün olsaydı, nasıl yapardım?”

Bunu bir hayal kurma oyunu gibi düşünüp, zihninizin sınırlarını zorlayabilirsiniz. “2 dakika kuralı”nın sahibi eski bir denizci, polis ve federal ajan olan şimdilerde ise ‘zihin dayanıklılığı’ koçluğu yapan Andrew D. Wittman‘a ait.

Meselenin ana fikri şurada yatıyor: Stresli bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, iki dakika boyunca bu başarması imkansız görünen görevi nasıl yapabileceğinizi düşünün.

Tepki vermeyin, cevap verin

Wittman diyor ki;

Bunun imkansız olduğunu tartışmayın. O zaman beyniniz gerçekten çalışır ve size cevaplar sunmaya başlar.

Wittman‘a göre, bu yöntemin hedefi ‘tepki veren’ değil ‘cevap veren’ biri haline gelmeniz.  Cevap veren biri, sistematik bir şekilde gerekli bilgileri sağlayabilir. Tepki veren birisi ise anlık duygularının davranışlarına yansımasına izin verir.

2 dakika kuralı, paniklemenize engel olarak zihinsel olarak geri çekilmenize ve neler olduğunu anlamanıza yarayacak alanı sağlar.

En nihayetinde bu yöntem sayesinde endişe ve öfkenizden arınarak, sizden beklenen görevi yerine getirmek için ihtiyaç duyduğunuz saatleri geri kazanırsınız.

Kaynak: Business Insider


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap