İş yerinde ilk gününüz ya da kurumsal bir firma ile iş görüşmeleri yapmak için iletişim kurmanız gerekiyor. Bunu en pratik ve zekice nasıl yapardınız?

Araştırmalara her gün 200 milyara yakın e-posta bir adresten başka bir adrese/adreslere gidiyor. İş saatlerinin yüzde 28’si mailleşmeyle geçiyor. Peki siz nasıl mailleşmeyi tercih ediyorsunuz?

Herkes ne yapıyorsa onu yapmaktan yana mısınız? Bence böyle davranmamakta fayda var. Çünkü çoğu kişi aslında e-postayı yanlış kullanıyor. En doğru ve zaman israfı sağlayacak mailleşme ise pazarlama uzmanı Geoffrey James‘e göre ise şu ipuçlarıyla yapılıyor:

E-maili idareli kullanın

Şirket içi mailleşmelerde adete günlük tutarmışcasına yazan birçok iş arkadaşınız oluyordur, onları lütfen örnek almayın. Gerekli gördüğünüzü e-postaya yazın. Herkesin zamanı sizinki kadar bol değil.

Bir maili aynı anda birçok kişiye göndermeyin

CC’ye neredeyse bütün akrabalarını, mahallesini dahil edenler pek ciddiye alınmıyor. Önemli bir mailleşme dahi olsa bu şirketin ortak adresine yönlendirilmeli.

Formaliteleri önemsemeyin

“Saygılarımla” veya “İyi çalışmalar” gibi kalıplaşmış, kendince kural haline gelmiş sözler size ciddiyet katsa da karşınızdaki kişiye herhangi bir farklılık katmayacağı için çabuk unutulma ihtimaliniz yüksek olacaktır.

Sıradan kelimeler tercih edin

İşinizle alakalı teknik terimleri üstünüzde yer alan ve genele hitap eden birine gönderirseniz  “Ne demek istediniz tam olarak?” şeklinde bir dönüş almanız olası. Maillerinizi sokaktan geçen herhangi birine anlatır gibi yazmaya çalışın.

Uzun belgeleri ek olarak gönderin

Şayet işinizle alakalı anlatmak istedikleriniz var ise bu anlatacaklarınızı başka bir belgeye yazıp ek olarak göndermelisiniz. Bu sayede karşınızdaki kişi vakit bulduğunda bu belgeyi ayrıntılı olarak inceleyecektir.

Paragrafları kısa tutun

Araştırmalara göre bir yazı ne kadar kısa olursa olsun, şayet paragraflar uzun olursa o yazıya yönelik tüm algı rahatlıkla değişebiliyor. Siz de paragrafları kısa tutarak karşınızdakilere konuyla alakalı mühim kısımları daha etkili bir şekilde sunabilirsiniz.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap