Fransız banka Societe Generale, son yayımladığı raporunda piyasalardaki önemli gelişmelere dikkat çekti ve önümüzdeki dönemde dikkat edilmesi gereken konuları “siyah kuğu” olarak değerlendirip uyardı.

“Siyah kuğu” yatırım dünyasında sürpriz yapabilecek şeyler için kullanılıyor. Son dönemdeki en iyi örnekleri 2008’de patlayan ABD konut balonu ve 2011’de Japonya’da gerçekleşen büyük deprem.

Fransız bankanın son küresel ekonomik görünüm raporunda, dünya ekonomisi için risk özelliği taşıyan ana konulara dikkat çekildi. Buna göre temel risk ABD ekonomisinin yavaşlaması ve Avrupa Merkez Bankası’nın para politikasındaki belirsizlik. Diğer riskler arasında Çin ekonomisindeki sert düşüş ve piyasalardaki dalgalı fiyatlanma gösterildi.

Raporda, “Politika belirsizliği şu anda ekonomik görünüm için en büyük risk olarak değerlendirilmeye devam ediyor” denildi.

Analistler şöyle yorumluyor;

Bu riskin iki boyutu var. İlki belirsizliğin kendisinden kaynaklanan yavaşlama ve bunun da yatırım ve işe alma faaliyetlerini yavaşlatması ve yapısal reformların ertelenmesine neden olması.

İkincisi ise finansal istikrarını ters düz etmesi. İngiltere örneğinde de gördüğümüz gibi, bu iki boyuttan ilki bugün hala önemini korurken, ikincisi İngiltere Merkez Bankası’ndan gelen yanıtla bertaraf edildi.

Bankanın analistleri dört ana riski şöyle sıraladı;

  1. Belirsizliklerin etkisiyle küresel ekonomideki iyileşmenin aşağı çekilmesi
  2. Çin ekonomisindeki sert iniş ihtimali
  3. Merkez bankalarının sıkılaştırma politikalarına piyasaların vereceği yanıt
  4. Tüketicilerin harcama yapmak yerine tasarrufa yönelmeleri

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap