Geçtiğimiz yıl 150 bin kişi tarafından kullanılan İstanbul'un yeni akıllı bisiklet sistemi İsbike, artık yoğun ilgiden dolayı yeteri kadar verimli hizmet veremiyor.

Anadolu Yakası'nda 12 istasyonla Kadıköy/Dalyan Parkı - Kartal İDO ve Avrupa Yakası'nda 5 istasyonla Florya Güneş Plajı - Yeşilköy Rönepark arasında hizmet veren İsbike akıllı bisiklet sistemi, İstanbulluların yoğun ilgisiyle karşı karşıya.

İspark ve Baksi işbirliğiyle geçtiğimiz yıllarda hizmete giren sistem; kimseye danışmadan, istediğiniz istasyondan bisiklet alıp, daha sonra yine dilediğiniz boş bir istasyona bırakmanızı sağlıyor. Ödeme ise kullanılan saat kadar ücretlendirilerek, İsbike abonelik kartıyla ya da kredi kartı ile gerçekleşiyor.

Fakat son dönemde yaşanan yoğun ilgi, bisikletlerin ve istasyonların arızalanmasıyla sonuçlanmış durumda. İstasyonlardaki yetersiz bisiklet sayısının üzerine bir de arızalı bisikletler eklenince, çok az sayıda şanslı İstanbullu bu bisikletleri başarıyla kiralayabiliyor. Üstelik alınan bisikletlerin çoğu istasyonların bozuk olması nedeniyle yerine bırakılamıyor.

Durumdan şikayetçi olan İstanbullular zaman zaman sosyal medyadan da tepkisini gösteriyor.

Dünyadaki bir çok şehirde modern ulaşım aracı olarak kullanılmaya başlanan akıllı bisiklet sistemlerinin İstanbul'da daha fazla noktada yaygınlaştırılacağı söylense de henüz bu noktada adım atılmış değil. Mevcut istasyonlardaki sorunlar ise İstanbulluları bıktırmış durumda.

Sistemde 0-1 saatlik bisiklet kiralama ücretinin standart 2,5 TL, kredi kartıyla ise 3 TL olduğunu da belirtelim.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap