Klasik eserleri günümüz ile etkileşime geçmesini görmek ve bunu düşünmek sanatla uğraşan herkesin ilgisini çekebilir. Yasin Arıbuğa’nın yaptığı çalışmalar bunun en güzel örneği.

Yasin Arıbuğa, İstanbul Ticaret Üniversitesi Görsel İletişim Tasarım bölümü öğrencisi. Paintings Travel the City (Şehirde Seyahat Edenler) isimli projesinde sanat tarihi derslerinde sıkça gördüğümüz klasik sanat eserleri figürlerini çekilen İstanbul fotoğraflarına ekleyerek ortaya ironik ve eğlenceli görüntüler çıkararak bizlere sanatın zamana uygun bir biçimde değişebileceğini gösteriyor.

Çalışmalarını daha çok İstanbul’un günlük yaşantısıyla bütünleştiren Arıbuğa, insanların birbirlerini unuttukları yerleri düşüncesinden hareketle günlük yaşam içinde sıkça kullanılan metro istasyonlarının görsellerini ağırlıklı olarak kullanmış. Bunun sebebini ise uzun zamandır kullandığı toplu taşıma araçlarına ve orada hissettiği yalnızlığa, görünmezliğe bağlayarak böyle bir çalışma gerçekleştirmiş. Kimsenin kimseyi görmediği ve rengini kaybeden dünyaya dikkat çekmeye çalıştığını söyleyen Arıbuğa’nın eserlerinde antik Yunan heykellerinden Apoxyomenos figürünü Kazlıçeşme metrosuna binmiş olarak görmeniz mümkün.

Aslında kafasında 3 farklı fikrinin olduğunu söyleyen sanatçı, bunları uygulayacakken bu projenin üzerinde daha çok düşünmeye başladığını söylüyor ve sözlerini son bir seri daha yapmayı planladığını söyleyerek bitiriyor.

Sanatçının çalışmalarını aşağıda görmek mümkün;


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap