İstanbul‘un adeta birer simgesi haline gelen ve Osmanlı‘dan bu yana oldukça önemli bir yere sahip. İstanbul için “Boğazın çiçeği” olan ve bahar aylarında İstanbul‘un rengini yansıtacak güzellikdeki Erguvan çiçeğiKuzey Anadolu’da Karadeniz kıyılarında yetişse de Ege ve Marmara bölgelerinde de yaygın.

Oldukça farklı hikayelere ve efsanelere konu edilen Erguvan çiçekleri hakkında bilinen bilgilere göre: Erguvan rengi doğal yollarla üretilebilecek en zor renk olduğu için Roma İmparatorluğu döneminde sadece asillerin giyebildiği bir renk. İmparator dışında kimsenin mor pelerininin olmadığı bu hikayeye ek olarak, Osmanlı’da ise Erguvan moru Hürrem Sultan’ın en sevdiği renk olarak bilinir. Söylentilere göre o dönemde sarayda bu renkteki keselerin açamayacağı kapının olmadığı belirtilir.

Hristiyan inanışında da oldukça önemli bir yere ve öneme sahip olan Erguvan çiçekleri, günümüzde İstanbul‘da baharın geldiğinin en önemli habercilerinden birisi. İşte nisan ayının ortasından itibaren çiçeklenmeye başlayan Erguvan çiçeklerine ve İstanbul‘a ait birkaç fotoğraf;


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap