İstanbul’da yeşil alan miktarını arttıracak bir proje tasarlandı. Kentlerin geleceğini kurgulamak amacıyla kurulan Vizyon Atölyesi’nin hazırladığı ‘Yeşil Yol’ projesiyle, TEM ve E-5 arasında 50 km uzunluğunda ve 200 metre genişliğinde yeşil alan açılması hedefleniyor. Küçükçekmece ile Pendik arasındaki 17 ilçeyi birbirine bağlayacak projenin mali büyüklüğü 7 milyar dolar.

56 bin konut yıkılacak

NEF İcra Kurulu Başkanı Erden Timur ve Kentsel Strateji Kurucusu A. Faruk Göksu tarafından hayata geçirilen Vizyon Atölyesi, 17 Ağustos büyük Marmara depreminin 17. yıl dönümünde İstanbul için önemli bir proje geliştirdi.

Yeşil Yol, yaklaşık 10 milyon metrekarelik alanda 5 milyon metrekarelik yeşil alan yaratacak. Güzergah üzerinde yer alan 16 bin yapı yani yaklaşık 56 bin konut yıkılarak yeşil alan oluşturulacak.

Yarısı yeşil yarısı yapı

56 bin konutun yıkılmasıyla oluşacak alanın yüzde 50’si yeşil alan, yüzde 50’si ise yapılaşma için kullanılacak. Yıkılan evler yine aynı güzergahta bulunan bu yapılaşma alanına transfer edilecek. Bunun da yüzde 25 ilave imar hakkıyla gerçekleştirilmesi düşünülüyor. Böylece 10 milyon metrekare inşaat yapılacak ve projenin mali büyüklüğü 7 milyar doları bulacak.

Proje tasarı aşamasında

Vizyon Atölyesi, henüz tasarım aşamasında olan projenin hayata geçmesi için başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere proje güzergahında kalan 17 ilçe belediyesi ile görüşecek. Daha sonra yatırımcılar ile finansman modelleri için bir araya gelinecek. Yeşil Yol hayata geçerse, İstanbul’da şu anda bulunan 2 bin hektarlık aktif yeşil alana, 500 hektar daha eklenmiş olacak. Proje bitince de 8 milyon kişi yeşil alana yürüme mesafesinde olacak.

İstanbul’un üç teme sorununu çözmeyi amaçlıyor

Projenin amacı, İstanbul’un üç temel sorunu olan; afet riski, ulaşım ve kamusal alan azlığına çözüm bulmak. Projenin önceliği İstanbul’un yeşil omurgasını oluşturmak. Diğer hedefleriyse, yeni dönüşüm modelleri geliştirerek ulaşımı kolaylaştırmak, olası deprem için toplanma alanları ve tahliye koridorları oluşturmak.

 

Kaynak: Hürriyet


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap