Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün açıkladığı verilere göre Türkiye'de 2 milyon 957 bin 454 Suriyeli bulunuyor. Bu sayı neredeyse Türkiye'nin üçüncü büyük şehri İzmir'in nüfusuna yaklaşmış durumda.

Bu hareketlilikte en fazla göçü ise İstanbul alıyor. En son alınan verilere göre İstanbul'a olan göç hareketliliğinin yüzde 86'sı Avrupa Yakası'na yapılıyor. İstanbul'da Suriyeliler en çok Esenyurt, Başakşehir, Sultangazi, Küçükçekmece, Bağcılar, Zeytinburnu ve Fatih ilçelerine yerleşiyor.

Havaların ısınmasıyla birlikte denize kıyı ilçeler olan Fatih, Zeytinburnu ve Küçükçekmece'nin sahilleri yoğun bir şekilde Suriyeliler tarafından da kullanılmaya başlandı.

Sahillerde en çok yüzme, mangal yakma, nargile içme ve diğer sportif faliyetler yapılıyor. Yoğunluk her ne kadar Avrupa Yakası'nda olsa da Anadolu Yakası'ndaki sahillerde de benzer durumlar yaşanıyor. Özellikle Caddebostan, Bostancı, Maltepe ve Kartal sahilleri benzer manzaralara tanıklık ediyor.

Sahillerde yaz aylarında yaşanan mevcut yoğunluğa Suriyeliler de dahil olunca, özellikle hafta sonları, İstanbul'un güney sahillerinde adım atılacak yer kalmıyor. Yakılan mangallar temiz hava solunumuna imkan tanımazken, plajlar da serinlemek isteyenlere keyifli bir ortam sağlamıyor. Günün sonunda sahillerde bırakılan çöpler, geriye utanılacak bir tablo bırakıyor.

Yaşanan sorunların biraz daha giderilmesi amacıyla geçtiğimiz günlerde zabıta ekiplerince Yeşilköy sahilinde yapılan bir operasyonla 1 kamyon dolusu mangal ve nargile toplatıldı.

Sahillerin tamamında mangal yakımının yasaklanması, çöplerin toplanmasına ve sahillerin doğru kullanımlarına yönelik halkı bilinçlendirici adımlar atılması; İstanbul'da yaşanan bu karmaşayı biraz daha minimuma indirebilir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap