Türkiye Veri İşleme Merkezi'nin araştırmasına göre İstanbul'da yaşamını sürdüren bir insan, 100 metre karelik "standart" bir evi almak için 12,5 sene boyunca hiç para harcamadan çalışması gerekiyor.

Bu veri yıllık gelir bazında hesaplandığında da tek maaş, 1 yıl boyunca biriktirilirse ancak bir evin "8" metre karesi alınabiliyor.

TÜVİMER, TÜİK tarafından yayımlanan "İl Bazında Kişi Başına Gayrisafi Yurt İçi Hasıla" verilerini kullanarak yaptığı araştırmada üzücü sonuçlara ulaştı. Araştırma, Türkiye'nin 5 büyük ili olan İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir ve Antalya'da gerçekleştirildi.

Araştırma, bu şehirlerde yaşayanların gelir durumu ile gayrimenkul kira ve satış değerleri üzerinden ne kadar sürede konut sahibi olabileceklerini ölçtü.

İller Arası Farklılaşan Barınma Odaklı Satın Alma Gücüne Yönelik Değerlendirme Raporu'na bakıldığında Türkiye'nin en kalabalık 5 kentinde en yüksek konut metrekare değeri 5 bin 418 lira ile İstanbul'da olurken, İstanbul'u 3 bin 89 lira ile İzmir, 2 bin 250 lira ile Antalya, bin 955 lira ile Bursa ve bin 830 lira ile Ankara izliyor.

Ortalama bir Ankaralının İstanbulluya göre %150 daha fazla barınmaya yönelik satın alma gücü var. Basit bir hesapla İstanbullunun, 100 metre kare bir ev için 12.5 sene para harcamadan birikim yapması gerekirken bu süre Ankara'da 5 yıla kadar iniyor. Bursa'da 7 yıl olan rakam Antalya'da 8 yıl ve İzmir'de ise 10 yıl.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap