İstanbul Cerrahi Hastanesi‘nin ortakları arasındaki anlaşmazlıklar karşılıklı davalarla mahkemeye taşındı.Büyük iddialarla açılan Agless bölümü kapatılan hastanede çok sayıda doktor istifa etti. Ancak bu süreçte asıl zararı hastane görüyor.

İstanbul Cerrahi Hastanesi, 1998 yılında bir grup doktor tarafından kurulan küçük bir hastaneydi. 2011 yılında ünlü hayırsever Semiha Şakir’in İngiltere’de yaşayan oğlu Gashann Şakir, fon yöneticisi Bülent Göktuna ve Prof. Dr Melis Us tarafından satın alındı.

Bu süre hızlı bir gelişme gösteren hastanede bu yılın başından itibaren bazı tatsızlıklar yaşanmaya başlandı. Bu tartışmalar bir süredir ise çok şiddetli bir ortak kavgasına dönüşmüş durumda.

Mayıs ayında başlayan gelişmeler sonucu Şakir ve Göktuna, Melih Us’un 20 milyon dolarlık usulsüzlük yaptığı gerekçesi ile yönetim kurulu başkanlığı görevine son vermiş ve hastaneye el koymuşlardı. Us, iki ortağın iddiaları ve yaptığı işlemlere karşı hukuk mücadelesi başlattı. Yapılan işlemlerin usulsüz olduğu gerekçesi ile bu süreçte 15 dava açtı, 4 suç duyurusunda bulundu.

Dava dosyalarında Us, çok ciddi iddialarda bulunuyor. “Siyah takım elbise giymiş adamların kendisini hastanenin kapısından içeri almadığını belirten Us’un mahkemelere de yansıyan iddiaları şöyle:

  • Tehdit, baskı, cebir ile Us’a ait hisseler bedelsiz olarak diğer ortaklara devredilmek isteniyor. Bunun için ölümle tehdit bile var.
  • Şirket sözleşmesine aykırı geçersiz kararlar alınıyor. A grubu hisseye sahip olduğu için tüm kararlarda imzası olması gerektiğini belirten Us yapılan işlemlerin usulsüz olduğunu söylüyor.
  • Ayrıca Us’un iddiaları arasında itibarsızlaştırılmak istendiği, yüzde 100 hisseye sahip olduğu Orbita şirketine de girişinin engellendiği yer alıyor.

Bağımsız denetim talebi

Us, bu süreçte hastanenin büyük zarar gördüğünü, ortaklarının iddialarını ispatlamaları için bağımsız bir denetimi talep ettiğini ancak kabul etmediklerini söylüyor. Hatta bu sürede kendisine yöneltilen 20 milyon dolarlık suçlamayı da 60 milyon dolara çıkardıklarını belirtmiş. Hastane gelirinin ise 15 milyon dolar olduğunun da söylediği belirtiliyor.

Kavganın kolay kolay sonuçlanması mümkün görünmüyor. Ancak büyük yatırımlara hazırlanan hastanede ciddi kan kaybı yaşanıyor. Büyük iddialarla açılan Agless bölümü kapatılmış olan hastanede de çok sayıda doktor istifa etmiş. İstanbul Cerrahi önemli bir marka olma yolunda gidiyordu. Toparlanması giderek zorlaşıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap