İstanbul Bakırköy’de 5 yıldır yasal olmadan işletilen Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Marmara Forum Alışveriş Merkezi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) şartlı bağış karşılığında yasallaştı.

İBB Meclisi’nde çoğunluğun oyuna göre kabul edilen protokole göre, alışveriş merkezini yöneten Multi Otuzbeş İnşaat A.Ş. proje dahilindeki 33 bin 136 metrekarelik ofis alanlarını ve Zeytinburnu Metro İstasyonu’nun bitişiğindeki 16 bin metrekarelik arsanın mülkiyetini kaçak kısımların affı karşılığında İBB’ye bağışladı. Aynı zamanda, B Blok girişindeki otoparkın en üst katını oluşturan 100 araçlık otopark yeri de İBB’ye verilecek.

Marmara Forum Alışveriş Merkezi 2

2008 yılında henüz temeli dahi atılmadan imar planına aykırılık nedeniyle mühürlenen Marmara Forum, yapı tatil tutanağı düzenlenmesi üzerine de kaçak durumuna düşmüştü. Düzenlemede değişiklik yapılarak 2009’da temeli atılan AVM, 2011’de hizmete girmişti. Açıldıktan sonra AVM’nin imar planlarındaki kullanım haklarıyla ilgili sorunlar baş göstermişti.

En son geçtiğimiz mayıs ayında otopark girişlerini belediye araçlarıyla kapatan İBB, zabıta ekiplerini göndererek otoparkı mühürlemişti. Bunun üzerine, otoparkla ilgi imar planındaki sıkıntıların giderilmesini isteyen AVM yönetimi, İBB’ye AVM alanındaki arsalardan hisse teklif etmişti.

Ofis sahipleri isyanda

Marmara Forum Garden Office

Marmara Forum Garden Office

Alışveriş Merkezinin yanı başında yer alan Marmara Forum Garden Office binası bu bağışlamayla birlikte tamamen boşaltıldı. Denizbank, Rockwool, E-Ofis, Finansbank ve Yapı Kredi gibi bazı büyük şirketlerin ofisleri Garden Office’de yer alıyordu.

Bağışlama kararının ardından söz konusu Garden Office binasının İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ek Hizmet Binası olarak kullanılması kararlaştırıldı. İBB, alışveriş merkezine çok yakın noktadaki Merter’de bulunan ek hizmet binasını buraya taşıyacak. Merter’de boşalan binaya ise İGDAŞ yerleşecek.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap