Son bir haftadır İstanbul sularına turkuaz bir rengin hakim olması, beraberinde birçok tartışmanın da gündeme gelmesine neden oldu. Daha önce de bu durumun yaşandığı belirtilirken, bu sene daha belirgin bir turkuaz rengin hakim olması ve bir haftadır devam etmesi İstanbulluların oldukça dikkatini çekti.

İstanbullulara oldukça eşsiz bir manzara sunan bu doğa olayının sebebi NASA tarafından görüntülendi ve yine NASA tarafından konuya ilişkin açıklamalar yapıldı. 

Bu renk değişiminin nedenine yönelik açıklamalarda bulunan Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Karadeniz'deki turkuaz rengin, planktonlar nedeniyle oluştuğu belirtildi.

Türkiye'den Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam'ın belirttiğine göre; İstanbul Boğazı’nda son günlerde yaşanan renk değişikliğinin sebebinin "Emiliania huxleyi" isimli kalsiyum karbonat zengini mikroorganizmalar olduğu belirtildi ve bu mikroorganizmalar sayesinde "denizin bu yıl daha çok deniz kokacağı" belirtildi. 

NASA'nin Aqua uydusu tarafından bu eşsiz doğa olayının havadan kaydedilen görüntüleri resmi internet sitesi üzerinden paylaşılarak olaya açıklık getirildi ve bu olayın geçtiğimiz yıl da aynı şekilde tekrarlandığı ifadelerine yer verildi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap