Nakit para sahiplerinin, ABD’de ve Avrupa’da çeşitli sorularla fazla sıkıldığını ve bunaldığını belirten Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul’un bu paranın merkezi olacağını söyledi. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) hizmet binalarının temel atma töreninde yaptığı konuşan Başbakan Yıldırım, finansmanının, yani dünyadaki nakit paranın artık yeni adresler aradığını vurguladı.

Yıldırım şöyle devam etti;

Bu merkeze ne ihtiyaç var? Finansman yani dünyadaki nakit para artık yeni adresler arıyor. Niye? Çünkü Amerika, Avrupa fazla sıkıyorlar. 50 tane soru soruyorlar. Bu parayı nereden aldın, nerede buldun, nasıl getirdin? İnsanlar da parasıyla rezil olmak istemiyorlar. Onun için İstanbul finansman için, yatırımcılar için, yatırımcılara kaynak için en ideal yer. Onun için buraya, bu merkeze ihtiyaç var ve bunun kararını verdik. İnşallah 1-2 sene içerisinde, buralarda muazzam tesisler, binalar tamamlanacak ve finans merkezi çalışmaya devam edecek

“Bir işimiz daha kaldı: Başkanlık”

İstanbul’un finansman için yatırımcılar ve yatırımcılara kaynak için en ideal yer olduğunu kaydeden Yıldırım, “Darbecileri yerle bir ettik. Bölücüler de yerle bir edeceğiz, yetmez. Bir işimiz daha kaldı. Türkiye’de istikrarın sürmesi lazım. İstikrar sürecek Türkiye büyümeye devam edecek. Nasıl olacak? Başkanlıkla olacak” diye konuştu.

TOKİ Başkanı: Finans piyasalarını devler ligine hazırlıyoruz

Törende konuşan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, İstanbul Finans Merkezi’nin tamamlanmasıyla fiziki yapısı, nitelikli iş gücü ve üstün teknolojik altyapısıyla, reel sektörün tüm ihtiyaçlarının karşılandığı uluslararası bir kurumsal yapıya kavuşulacağını belirtti. SPK ve BDDK binalarının 3 yıl içinde tamamlanacağını kaydeden Turan, “TOKİ olarak altyapısını gerçekleştireceğimiz bu yatırımla, finans piyasalarını devler ligine hazırlanıyoruz. SPK ve BDDK binaları, finans merkezimizin kalbi olacak. Yaklaşık 3 milyon metrekare alan üzerinde gerçekleştirilecek Finans Merkezi Projesinin 660 bin metrekarelik bölümü idaremizce inşa edilecek” diye konuştu. Proje kapsamında 5 banka, SPK, BDDK ile konut ve alışveriş merkezlerinin yer alacağını hatırlatan Turan, projenin yaklaşık 3 milyar lira yatırım maliyeti olduğunun altını çizdi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap