2 dk

İstanbul’un keşfedilmemiş cenneti: Atatürk Arboretumu

Tatlı Haberler Fatih Özdemir

Arboretum, yani Türkçe anlamıyla ağaç parkı/müzesi; siz botanik bahçe de diyebilirsiniz. Her ne derseniz deyin, İstanbul’daki bu muhteşem güzelliği keşfetmeden İstanbul’da yaşıyorum demeyin.

Bahçeköy‘de, Belgrad Ormanları‘nın içine 256 hektarlık alana konuşlanan Atatürk Arboretumu; İstanbul Üniversitesi Ormancılık Fakültesi tarafından bilimsel çalışmalar için kullanılıyor. 1949 yılında kurulan arboretumun işletmesi T.C Orman Genel Müdürlüğü’ne ait.

Atatürk Arboretumu

Buradaki göller ve doğal güzelliklerle dolu gezi rotanız boyunca yaklaşık 2000 çeşit bitki çeşidini keşfetme imkanı tanıyorsunuz. Bu keşfiniz sırasında hayvan dostlarımız da sizleri yalnız bırakmıyor. Ördekler, kazlar, su kaplumbağaları, balıklar, kuşlar, kurbağalar, köpekler; hatta parkın en uzak noktasında bir yerde özgür ortamlarında yaşayan karacalar; arboretuma ayrı bir lezzet katıyor.

Gelenlerin çoğu bitkileri incelemek yerine doğanın tadını çıkarmayı ve gördükleri güzellikleri fotoğraflamayı tercih ediyor. Ayrıca gelin ve damatların düğün fotoğrafları için de vazgeçilmez bir tercih haline gelmiş.

İlginizi çekebilir:  Bütün dünyada çalışanların derdi trafik

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu‘nu Pazartesi günleri hariç yaz aylarında 08:30 – 20:00 saatleri, kış aylarında ise 08:30 – 17:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücretleri ise haftaiçi öğrenci 2TL, sivil 5TL; haftasonu ise öğrenci 5TL ve sivil 15TL ücret ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

Ulaşımın bir hayli kolay olduğu Atatürk Arboretumu’na ulaşmanız için size önerebileceğimiz en hızlı rota; metro ile Hacıosman durağına gelip, Bahçeköy otobüslerine binmeniz olacaktır. Ayrıca D2 numaralı Beşiktaş – Belgrad Ormanları otobüs hattının “Atatürk Parkı” durağında inerek de bu muhteşem doğaya ulaşabilirsiniz. Özel arabanız ile gelmek istiyorsanız da otoparkın mevcut olduğunu da belirtelim.

31
26
10
2
1
1
1
Gülistan Aslan arpaç

Arboretum da çalışan biri olarak gayet güzel ve net bir anlatım olmuş. Teşekkürler 👏👏

0