‘İşçisin sen, işçi kal’… Efsane sanatçı Cem Karaca’nın en sevilen parçalarından biridir. Bugün açılan işsizlik verileri incelediğinde ise Karaca’nın şarkısında mesajın aksine, işçi kalabilmenin bile ‘mesele’ olduğu bir dönemden geçildiği görülüyor.

Şöyle ki, işsizlik oranı Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarını kapsayan Haziran döneminde yüzde 9.2 olan beklentileri 1 puan gibi yüksek bir şekilde aşarak, yüzde 10.2’ye fırladı. Ve böylece işsizlik rakamları uzun bir zamanın ardından yeniden çift hanelere ulaşmış oldu. Tarımdışı işsizliğe bakıldığında ise tablo biraz daha vahim:

Yüzde 12.2. 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı ise 1.7 puanlık artışla yüzde 19.4’lere dayandı.

Aslında TÜİK verileri incelendiğinde istihdam edilenlerin sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre 390 bin kişi artarak 27.65 milyon kişi, istihdam oranı ise değişim göstermeyerek yüzde 47.1 oldu. Normal ülkelerde yaratılan bu iş imkanı hiç de azımsanacak değil. Ancak Türkiye gibi özellikle de genç nüfusun yüksek olduğu bir ülkede pek de yeterli olmuyor. İşte tam da bu nedenledir ki, Türkiye ekonomisi yüzde 5’in altında büyüme kaydettiği zaman aslında pek de övünülecek bir durum olmadığının bazı ekonomistler tarafından altı çiziliyor.

Tarım ve Sanayinin Payı Azalıyor

Şimdi gelin rakamların detaylarına bira daha bakalım. Kıyaslanabilir dönemler olan Haziran 2015 – Haziran 2016’ya bakıldığında, ilgili dönemler arasında işgücüne katılım oranında 0.3 puanlık artış göstermiş. 2015’in benzer döneminde 30 milyon 141 bin kişi olan işgücü, Haziran ayında 30 milyon 778 bin kişiye yükselmiş. İşgücüne katılma oranı da yüzde 52.1’den yüzde 52.4’e çıkmış.

Bu oran 15-64 yaş grubunda ise yüzde 57’den yüzde 57.5’e yükseldi. Buna karşılık mevsim etkilerinden arındırılmış verilerde istihdam artışı, arındırılmamış verilerde işgücündeki artışı tam olarak karşılayamayan bir konumda. İstihdam oranı 0.5 puan azalarak yüzde 46.2 olurken, mevsim etkilerinden arındırılmış istihdamda ise 222 bin kişilik bir kayıp söz konusu. Hizmet ve inşaat sektörlerinin yine toplam istihdam içindeki payı artarken, tarım ve sanayi sektörünün payı azalıyor.

Temmuz etkisiyle negatife evrilebilir

KapitalFx Araştırma Uzmanı Enver Erkan’ın önümüzdeki döneme ilişkin beklentileri ise biraz daha karamsar. Erkan, işsizlik rakamlarını değerlendirdiği yatırımcı bülteninde “Ekim ayında açıklanacak olan Temmuz ayı verileri ve sonraki periyodlarda; Temmuz ayında yaşanan olumsuz olaylar nedeniyle görüntü biraz daha negatife doğru evrilebilir. Gelen veriler Mayıs, Haziran, Temmuz ayları ortalaması, yani Temmuz etkisi daha yeni girdi. Temmuz sonrası döneme yansıyan olumsuzluklarla işsizlik oranı yüksek kalmaya devam edecektir.

Yine aynı şekilde yaz aylarında sanayi üretiminde görülen yavaşlamanın etkileri, imalat sanayiinde istihdam tarafına da yansıyabilir. Söz konusu gelişmelerle beraber yaz aylarında işe alımların yavaşlayacağını düşünüyoruz. Bu nedenden dolayı, yıl sonuna işsizlik oranının çift hanelere yeniden çıkacağını düşünüyoruz. İşsizlik oranı yıl sonuna doğru yüzde 11 üzerine çıkabilir, 2016 yılı ortalaması da yüzde 10.5 seviyelerinde gerçekleşebilir” değerlendirmesinde bulunuyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap