İsrail İşçi Partisi’nden 2001 yılında başbakan seçilen ve partinin liderliğini hala sürdüren Ehud Barak aynı zamanda kurduğu girişimle de siyasi liderler arasında farklı bir yere sahip.

Şu anda hala İsrail Savunma Bakanlığı‘nı yürüten Ehud Barak, 2009 yılında İsrail’in Gazze’ye karadan girerek yaptığı harekatın emrini verdiği için kamuoyunda oldukça eleştiriye maruz kalmıştı. Stanford Üniversitesi‘nde mühendislik okuyan Barak, bilim ve teknolojiye olan ilgisinden mahrum kalmamak için bunu yatırıma dönüştürmeye karar verdi.

Aynı zamanda İsrail‘in eski generalleri arasında yer alan Ehud Barak girişiminde de tercihini yine güvenlik sektöründen yana kullandı.

screenshot_1

Reporty adında bir güvenlik uygulamasına yatırım yapan Barak, bunun için 5.15 milyon dolar harcadı. ABD‘de kullanılan 911 servisine benzeyen bu hizmet akıllı telefonlar üzerinden acil durumlarda hastaneler, belediye hizmetleri, polis veya itfaiye gibi kuruluşlarla video konferans yapabilme imkanı sunuyor. Kendine özel GPS sistemi bulunan uygulama sayesinde acil durumlarda yeriniz de rahatlıkla belirlenmiş oluyor.

İsrail gibi güvenlik sorunlarının sıkça yaşandığı bir ülkede oldukça başarılı olan bu uygulama şu anda 160 ülkede faaliyet gösteriyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap