70 yıl önce kurulan İsrail‘de çevresindeki siyasi tehditlere rağmen 5000’e yakın start-up bulunuyor. Çünkü İsrailli çocuklar küçüklükten itibaren çok ciddi eğitimlerden geçiyor.

İsrail’in komşuluk ilişkileri ve ticari ilişkilerinin kötü bir gidişat sergilemesi; yıllardır onları kendi içlerinde başarılı olmaya zorlamış. Halkın neredeyse önemli bir kısmı buna inanıyor ve dünyaya hükmedecek projeler yapmayı kendilerine hedef koyuyor. İsrailli anneler çocuklarını küçük yaşlarda yetiştirirken, ülkesi adına iyi şeyler yapması konusunda direktifler veriyor ve onları üretkenliğe teşvik ediyor. Bu durum ülkedeki herkesin birbiriyle ekip çalışması içerisinde bulunabilmesine ve disiplinli bir şekilde çalışmalarına olanak sağlamış.

Tel Aviv coast view as seen from Jaffa.

İsrail’deki girişimciler daha çok başkent Tel Aviv çevresinde yoğunlaşmış. Bu kültürün tüm dünyaya örnek olabilecek düzeyde muazzam olmasının en önemli nedenlerden biri; küçük yaşlarda ailelerinden aldıkları eğitim ve zorunlu olan askeri eğitim. İsrail’de 18 yaşını geçmiş herkes askere çağırılıyor. Kadınlar 2 yıl, erkekler 3 yıl süreyle askerlik yapıyor. Yani üniversiteye girmeden önce askerlik eğitiminden geçmiş olmanız gerekiyor. Askerliği kayıp zaman olarak görmüyorlar. Çünkü burada aldıkları eğitim, özgüvenlerinin ve disiplin kültürünün gelişmesini sağlıyor. Bu dönemde aldıkları görevler ve geliştirdikleri projeler en büyük kazanımları olduğu gibi, bu durum onlara üniversite öncesinde network fırsatı da sağlıyor.

İsrail, ülkesindeki girişimcilere gerekli altyapıları sağlayarak onları tamamen özgür bırakıyor. Örneğin; yazılım geliştirici biri, diğer meslekte çalışanlara göre çok daha az vergi ödüyor. Şehrin neredeyse çoğu noktasında ücretsiz wi-fi bulunuyor. Bir girişimci her nerede olursa olsun, veriye ve bilgiye anında ulaşabiliyor. Tel Aviv’de girişimcilerin kullanımına çok sayıda halk kütüphanesi bulunuyor.

İsrail’i güçlü kılan bir diğer özellik ise büyük teknoloji şirketlerinin ofislerini bir arada barındırması. Microsoft, Apple, Google, Ebay, Yahoo, Intel ve Facebook gibi dev şirketlerin ofislerinin; ABD dışında aynı alanda bulunduğu tek yer olduğu söyleniyor. Bu şirketler sadece kendilerini yönetmekle kalmayıp, şehirde start-up kültürünün gelişmesi yönünde adımlar atıyor.

Bir girişimci için ibretlik hikayeler barındıran İsrail‘de 8 milyon kişi yaşıyor. Uzun ve dar bir şekle sahip olan İsrail, 470 km uzunluğunda ve en geniş bölgesi yaklaşık 135 km olarak ölçülmüş. Oldukça küçük bir ülke olan İsrail nüfusunun %75’i Yahudi, %20’si ise Arap Müslümanlardan oluşuyor. Ülkenin resmi dili İbranice ve Arapça. Para birimi ise Yeni İsrail Şekeli. ILS ya da NIS olarak da kısaltılıyor. Ayrıca İsrail, Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 5. ülke konumunda.

İsrail‘de öne çıkan dünyaca ünlü başlıca start-up’lar şu şekilde: Fiverr, Wix, SimilarWeb, Waze, MyHeritage, Gigya, Outbrain ve Taboola


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap