Isparta’nın Yalvaç ilçesinde yer alan Pisidia Antiocheia Antik Kenti’nde yapılan kazıda Roma dönemine ait çok sayıda heykele rastlandı.

Kazıda heykel parçası, mimari kalıntılar ile adak stelleri, kabartma ve iki adet mermer heykel bulundu. Uzmanlar ortaya çıkan verilerin, Anadolu'daki inanç sistemi ve süreçlerine dair önemli bilgiler verdiğini belirtti. Pisidia Antiocheia Antik Kenti’nin, 5 km doğusunda bulunan Ay Tanrısı Men’in tapınağı ve kutsal alanı çevresinde ulaşılan heykellerden giyimli kadın heykelinin başı bulunmazken, erkek heykelinin Tanrı Apollon’a ait olduğu tespit edildi.

Süleyman Demirel Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Özhanlı başkanlığında gerçekleştirilen Pisidia Antiocheia Antik Kenti kazılarında ulaşılan Tanrı Apollon heykeli gibi önemli buluntular, incelemelerin tamamlanmasının ardından sergilenmek üzere müzeye teslim edilecek. 

Milattan sonra 360 yılında paganizmin tekrar canlandırıldığı ve milattan sonra 390 yılında Hıristiyanlarca tahrip edildiği çok önemli bir kültür katmanının açığa çıkarılmış olduğunu belirten Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özhanlı’nın yanı sıra elde edilen bu ünik arkeolojik verilerin Anadolu’daki inanç sistemi ve süreçleri hakkında oldukça önemli bilgiler sunduğu da uzmanlarca ifade ediliyor. Pisidia Antiocheia Antik Kenti kazı çalışmalarında elde edilen buluntular üzerinde kapsamlı incelemeler devam ediyor.

Kaynak: Arkeofili


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap