İŞKUR, dünyada giderek artan gelir kaynağı sağlamasıyla bilinen dünyanın en büyük video platformu YouTube ile anlaşarak önemli bir adım attı.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Google ile yaptığı işbirliği sonucunda gençlerin yeni nesil gelir kaynaklarından biri olan ‘Youtuber’lık hünerlerini geliştirmeleri için eğitimlere başladı. Böylelikle “Türkiye İçin Dijital Dönüşüm Hareketi” kapsamında gençlerin ve girişimci adaylarının dijital becerileri geliştirilecek.

İŞKUR ile Google Türkiye Ofisi arasında yapılan toplantıda dönüşüm hareketine ilişkin planlama yapıldı.

İlk etapta Bursa, Kayseri, Van, Gaziantep, Samsun ve Antalya’da başlayan eğitimler kapsamında gençlere yeni iş olanaklarının kapılarının açılması hedefleniyor.

Google tarafından üniversitelerdeki irtibat noktaları aracılığıyla, girişimcilik eğitim programından yararlanan gençlere “dijital girişimcilik”, “Nasıl YouTuber olunur?” eğitimleri veriliyor.

Ayrıca İstanbul, İzmir, Kocaeli, Bursa‘da da girişimcilik eğitim programından yararlanan gençlere de dijital girişimcilik konusunda eğitim veriliyor.

YouTube verilerine göre mobil cihazlar üzerinden video görüntüleme oranı her yıl 2 kat artıyor. Google‘ın gelirinin 4 milyar dolarının geldiği YouTube kullanıcılarının büyük bölümü lise ve üniversiteli gençlerden oluşuyor.

Türkiye‘de bu işi yapan gençlerin kurduğu ve takipçi sayısı 2 milyona ulaşan, görüntüleme oranı yüksek YouTube kanallarından aylık kazanç 10-30 bin lirayı bulabiliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap