Gerek küresel piyasalardaki gelişmeler, gerek de iç siyasi gelişmeler… Yaşananlar bazıları açısından finansal anlamda kaygı verici olsa da, Türk bankalarının güçlü yapısı bu dalgalanmalardan etkilenmeden yoluna tam gaz devam ediyor.

Türk bankalarının yurtdışından gerçekleştirdiği borçlanmalar ve bu borçlanmaların maliyetlerinde kayda değer bir artış olmaması da bu durumun en güzel örneği. Geçtiğimiz aylarda Akbank ve TEB’in gerçekleştirdiği yüksek meblağlı Sendikasyonların ardından bugün de İş Bankası toplamda 1 milyar doların üzerinde sendikasyon kredisi sağladığını açıkladı. Üstelik kredinin maliyetinde de her hangi bir artış söz konusu değil.

Bankadan KAP’a yapılan açıklamada, 661 milyon euro ve 302 milyon dolar tutarında 367 gün vadeli sendikasyon kredisi anlaşması imzalandığı açıklandı.

Açıklamaya göre, dış ticaretin finansmanında kullanılacak olan sendikasyon kredisinin en yüksek tutarla katılan bankalara ait bölümünün toplam maliyeti dolar kısmı için Libor artı yüzde 0.85 ve euro kısmı için euribor artı yüzde 0.75 olarak gerçekleşti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap