Alarko Holding‘in 89 yaşındaki Onursal Başkanı İshak Alaton, kalp yetmezliği nedeniyle dün akşam saatlerinde yaşamını yitirdi.

Günümüzde enerji, sanayi ve turizm alanlarında faaliyet gösteren Alarko Holdingİshak Alaton ve Üzeyir Garih  tarafından 1954 yılında “Alarko Kolektif Şirketi” adıyla Karaköy’de küçük bir yazıhanesinde kuruldu. İki kişilik kadro, o dönemlerde apartman kaloriferi tesisatçılığı hizmeti veriyordu.

Alaton, 2015 Mayıs ayında Alarko Holding‘in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini, İzzet Garih‘e devretti. “Alarko Holding Onursal Başkanı” unvanını alan iş adımı, İsveççe, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca biliyordu.

Türkiye Sosyal ve Ekonomik Etüdler Vakfı (TESEV) ve Açık Toplum Vakfı’nın da kurucularından olan Alaton, 1998-2012 yılları arasında Güney Afrika İstanbul Fahri Başkonsolosluğu görevini üstlenmişti. Ayrıca İsveç “Birinci Sınıf Kuzey Yıldızı Nişanı” ve “İspanya Kraliyet Sivil Liyakat Nişanı” sahibiydi.

Alarko‘nun kurucularından Alaton, 1958 yılında İsveç’te Margarete von Proschek ile evlendi, bu evlilikten Leyla ve Vedat adını verdikleri iki çocukları dünyaya geldi.

Kızı Leyla Alaton, verdiği bir röportajda babasından şöyle bahsetmişti;

Babam İshak Alaton sivil toplumcu. Çok daha büyük kitlelere fayda sağlayacak bir tip, önder, lider, paylaşmayı seven, maddiyatı gerilerde bırakmış bir insan. Böyle bir babanın çocuğuyum.

ishak-alaton

İshak Alaton kimdir

2 Eylül 1927’de İstanbul’da doğan iş adamı, Saint Michel Fransız Lisesi‘nden mezun oldu. 1947-48 yılları arasında Polatlı Topçu Okulu‘nda yedek subay olarak tamamladığı askerliğinin ardından İsveç‘e giden İshak Alaton, iş hayatına burada atıldı.

Gündüzleri Motala Lokomotif Fabrikası‘nda kaynak işçisi olarak çalışan iş adamı, geceleri teknik resim kurlarına gitti. Aynı fabrikada bir yılda teknik ressam olarak görev alan Alaton, 1954 yılı başında Türkiye’ye döndü ve Dr. Üzeyir Garih ile birlikte Karaköy‘de Vefai Han‘ın içinde ufak bir yazıhanesinde Alarko Kolektif Şirketi‘ni kurdu.

Üzeyir Garih ve İshak Alaton’dan oluşan Alarko Holding’in iki kişilik kadrosu, apartman kaloriferi tesisatçılığı hizmeti ile Türk sanayi dünyasındaki ilk adımı gerçekleştirmiş oldu.

15 Mayıs 2015’e kadar Alarko Holding‘in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen Alaton, koltuğunu Alarko’yu birlikte kurduğu merhum Dr. Üzeyir Garih’in oğlu İzzet Garih’e devrederek “Alarko Holding Onursal Başkanı” unvanını aldı.

İshak Alaton’dan gençlere mesajlar

Başarılı iş adamı, 2000 yılında “Görüş ve Öneriler”, 2012 yılında ise “Lüzumlu Adam” ve “Lüzumsuz Adam” isimli üç kitap çıkardı. Kitaplarında geleceğin iş adamlarına da mesaj vermeyi ihmal etmeyen Alaton’un kitaplarından 10 alıntı;

  1. Sorumluluk verilmez, alınır.
  2. Akıllı insan için hayat ders almakla geçer.
  3. Arada bir, önyargılarını sorgula.
  4. Zamanın ruhunu yakala, çağının ilerisinde yaşa.
  5. Bedeli ödenen şeyler kalıcı olur.
  6. Hayatınızı akıllı bir şekilde planlamanız, evvela kendinizi iyi tanımakla başlar.
  7. İleride senin de yazacak bir hayatın olacaktır, onu şimdiden planla.
  8. Toplumun dertlerine sahip çıkmanız ve çare üretmeye çalışmanız, size toplumda saygınlık kazandıracaktır.
  9. Hayatın zenginliği uçsuz, bucaksız… Tükenmez… Hepsi de sizin için yaratılmış… Yeter ki onları görün!
  10. İnsanın kendini tanıması, sanıldığından daha zordur, zira yaşınız ne olursa olsun, şimdiden kalıplaşmış bazı önyargılarınız vardır.

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap