İş yerine gittiğinizde ilk 10 dakika içinde yaptıklarınız, geri kalan 8-9 saatteki verimliliğiniz açısından kritik öneme sahip.

İşte iş yerindeki ilk 10 dakika içinde en sık yapılan hatalar:

1. Geç uyanmak

Geç uyanarak yeni bir iş gününüzü daha başlamadan sabote etmiş olursunuz. Yapılan bir araştırmaya göre patronlar işe geç gelen çalışanlarının, işlerine daha az bağlı olduklarını düşünüyor ve bu kişilere daha düşük performans notu veriyor. Üstelik, bu kişiler iş yerinden daha geç çıksalar bile. Adil olmadığını düşünebilirsiniz ama maalesef gerçek bu.

2. İş arkadaşlarına selam vermemek

Güzel bir ses tonuyla birlikte çalıştığınız arkadaşlarınız için her sabah birkaç dakikanızı ayırabilirsiniz. Yazar ve iş uzmanı Lynn Taylor’a göre eğer bir yönetici ekibindeki kişilere “merhaba” bile demiyorsa, insan ilişkilerindeki bu zayıflığı, teknik yeterliliğinin de düşük puanlanmasına neden olabiliyor.

3. Kahve içmek

Eğer sabah uyanır uyanmaz bir kahve içenlerden değilseniz, büyük ihtimalle iş yerine gider gitmez kahve içiyor olmalısınız. Ancak araştırmalar, kahve içmek için en iyi zamanın 09.30’dan sonra olduğunu gösteriyor. Bunun sebebi ise enerjiyi düzenleyen ve aynı zamanda stres hormonu olan kortizolun zirveye ulaşması. Siz bu süre içinde kahve içerseniz, vücudunuz daha az kortizol üretmeye başlıyor ve kafeine bağımlılığı artıyor. Kortizol seviyeniz 09.30’dan sonra düşmeye başladığında, işte o zaman gerçekten bir kahveye ihtiyacınız olabilir.

4. Gelen kutusundaki her maile cevap vermek

Masanızın başına geçtiğinizde, bir önceki akşamdan bu yana yağmur gibi yağan maillere dalmamak çok zor. İş dünyası hakkında yaptığı konuşmalarıyla tanınan ve aynı zamanda yazar olan Michael Kerr’e göre iş yerine gittiğinizde ilk 10 dakikayı gelen kutunuzdaki maillere yanıt vermeye değil, hızlıca göz gezdirip önceliklere göre belirlemeye ayırmalısınız. Böylelikle acil bir durum olup olmadığını hızlıca görebilirsiniz.

5. Kafanızda bir plan yapmadan işe başlamak

İşlere hızlıca dalmak yerine, o gün yapılması gerekenleri ve önceliklerinizi belirleyin. Takviminize bakıp planlanmış etkinliklere göz atın, bu etkinlikler için yapmanız gereken bir arama olup olmadığını gözden geçirin.

6. En kolay işleri ilk önce yapmak

Araştırmalar, gün içinde enerjinizin ve isteğinizin azaldığını gösteriyor. Bu yüzden zor işleri mümkün olduğunda en kısa sürede yapmak gerçekten kritik öneme sahip.

7. Birden çok göreve başlamak

Sabahları enerjiniz yüksek olduğu için bir sürü şeyi aynı anda yapabileceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak araştırmalar bunun performansınızı kötü etkilediğini ve her seferinde tek bir şeyi yapmanın daha iyi olduğunu gösteriyor.

8. Negatif düşüncelere takılıp kalmak

Belki bir önceki gün sevdiğiniz kişiyle kavga ettiniz veya sabah işe gelirken canınızı sıkacak bir şey oldu. Bu düşüncelerin iş gününüzü ele geçirmesine izin vermeyin. Düşüncelerinizi kutulara ayırın ve bu negatif düşünceleri gerekli olduğunda daha sonra gözden geçirin.

9. Toplantı yapmak

Sabah toplantıları, bilişsel kaynaklarınızın kötüye harcanmasından başka bir işe yaramaz. Günün ilk saatleri, ciddi dikkat ve konsantrasyon isteyen işlere ayrılmalıdır. Böylelikle enerjinizi daha akıllıca kullanmış olursunuz.

Kaynak: Business Insider


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap