Personality and Social Psychology Review’in yayınladığı bir rapora göre iş yerinde, meslektaşlarınızla aranız fazla iyi değilse sağlığınız da iyi olmamaya alışmalı.

19 bin kişi üzerinde 15 ayrı ülkede gerçekleştirilen yeni bir araştırmaya göre insanlar iş yerlerinde kurdukları ilişkilerden hem mental yönden hem de psikolojik yönden etkileniyor.

Sağlık alanından askeri alana kadar birçok alanda yapılan araştırmada katılımcıların iş yaşamı ve arkadaşları hakkında çeşitli soruları yanıtlamaları istendi.

Meslektaşları ve iş çevresi ile arasında daha güçlü bağların bulunduğu kişilerin hem fiziksel hem de ruhsal sağlıklarının daha iyi olduğu saptandı.

İş yerinde arkadaşları ile arasında iyi ilişki kuramayan kişilerin ise sağlıklarının diğerlerine göre daha kötü olduğu ortaya çıktı.

Araştırmada ayrıca yalnız veya ofisten uzakta çalışan kişilerin de mental ve ruhsal olarak diğer çalışanlara göre şansız olduğunu gösterdi. Uzmanlar, toplumların da oluşmasına kaynaklık eden takım ruhunun insan sağlığı için bir ihtiyaç olduğunu düşünüyor. Bu nedenle bir topluluk ile birlikte çalışan kişilerin sağlıklarını daha iyi koruyabildiklerini belirtiyorlar.

Kaynak: Forbes


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap