Bugün Cadılar Bayramı ama eminiz ki sizi her gün iş yerinde korkutacak birçok iş veya haber karşınıza çıkıyor.

Korku, çalışan insanlar için Halloween ile sınırlı kalan bir duygu durum değil, onlar ani aldıkları haber ya da yüklenen sorumluluklarla birlikte korku ile sürekli karşı karşıya kalıyorlar zaten.

Mesela ne gibi dediğinizi duyar gibiyiz, isterseniz hemen sizi iş yerinde en çok korktuğunuz şeylerle tanıştırmaya başlayalım:

1.”CEO sabaha toplantı koydu.”

Büyük patron yetkililerle görüşmek istiyor. Bu şu demek, uykusuz geçecek bir gece ve stresli sürmesi muhtemel bir sabah toplantısı… Geçmiş olsun.

2.”Yeni patronunuzla tanışın.”

Yeni bir eşya alırken bile alışmanız zaman alıyorken, bir de yeni bir patrona alışmaya çalışmak…Anlık değil, zamana yayılacak bir korkunun ve kaygının habercisi olacaktır.

3. “Orada senin için onaylanmış bir mektup var.”

Bir yerden beklediğiniz önemli bir haber ya da sınav sonucu, ya da işten çıkartıldığınızı bildiren bir mektup… Ne olduğu belirsiz bir mektupla hayatınızın en gergin anlarından birini yaşayabilirsiniz. Şarbonluymuş gibi mektuba usulca yaklaşıp, incelediğinizi şimdiden görebiliyoruz…

4. “Gör beni”

Bu cümle, ‘Seni yoğuracağım biraz’ ın daha hafif halidir. Şirket avukatı ya da patronunuzdan geliyorsa bir de…

5.”Çocuklarınızın okulundan size bir mesaj var.”

Çalışırken çocuklarına daha az vakit ayıran ebeveynler, elbette çocuklarının okulda neler yaşadıklarından da daha az haberdar oluyor. Aniden çocuğunuzun öğretmeni tarafından çağrıldıysanız, kötü haberlere hazırlıklı olun.

6. “Dürüst ol. Burada mutlu değilsin, dimi?”

Şayet bu cümleyi üstünüzden duyuyorsanız, devamında gelecek kötü haberlere de hazırlıklı olun. Büyük ihtimalle patronunuz sizin yerinize bir başkasını çoktan düşünmeye başlamış demektir.

7. Bu projeyi tamamlamak uzun zaman alır mı?

Hmm…Bu soru cümlesi sizin projeyi yetiştirebilmek için 4-5 kat daha fazla çalışmanız gerektiğini gösteriyor. Kendinizden 3-4 tane üretilmiş olsa çok sevineceksiniz ama şimdilik bu hayaller rüyalarınızla sınırlı olacak.

8. “İşe giriş-çıkış saatleriniz üzerinden performanslarınız aylık olarak değerlendirilecek.”

Kesin iş arkadaşlarınızdan biri “Bunu Hitler bile yapmadı” diyecek ama yapılacak bir şey yok. Saat 6.00’da kalkacaksınız, şimdi alarm 5.00’a kurulu olacak. Güneşten önce doğmak belki egonuzu daha çok tatmin edebilir.

9. “İşten çıkarılmalar için önümüzdeki hafta detaylar sizinle paylaşılacak.”

Bu cümle için daha fazla ne denir ki o anda Elm Sokağı Kabus’u çıkıp gelse “Seninle şu an konuşmak istemiyorum.” diyeceğinize eminiz.

10. “İş ve özel hayatı birbirine karıştırmayın.”

Eşinize ya da sevgilinize atacağınız maili, iş yerinin ortak mail havuzuna atınca alacağınız uyarılardan biri de bu olacak. Ya da iş yerinde yaptığınız uzuuun telefon konuşmaları sonucunda da bu uyarıya maruz kalabilirsiniz. Üzgünüz…


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap