İş hayatında profesyonel görünmek için neler yapmamız gerektiğini her yerde duyuyoruz, bu tamam da, tercihini profesyonellikten yana değil de çaylaklıktan yana kullanacaklar için neden hiç konuşmuyoruz?

Çalıştığı iş yerinde sorumluluk almak isteyenler kadar daha az sorumluluğa sahip olmak isteyen insanlar da bulunuyor. Sandığınız gibi herkes büyük hedefler üzerine bir yaşam kurmuyor. Daha basit şeylerle mutlu olabilen insanların sayısı oldukça fazla.

Şayet siz de böyle biriyseniz ya da bir dönem böyle davranmanın daha doğru olacağını düşünüyorsanız şimdi size sunacağımız bazı öneriler var.

Sürekli şikayet edin

Evet, iş yerinizin başarısızı, mutsuzu ve daha bilumum şeyi olmak istiyorsanız sürekli olarak şikayet etmelisiniz. Önünüze konulan her göreve itiraz etmeli, verilen her iş karşısında “of öyle iş mi olur” gibi şeyler söylemeli, özel hayatınızda da benimsemiş olduğunuz bu serzenişlerde tavrınızı sürekli olarak sergilemelisiniz.

Herkese “Evet” deyin

Evet, iş hayatında profesyonel gibi değil de amatör gibi görünmek istiyorsanız, yapmanız gereken bir diğer şey de herkese evet demek. Çünkü profesyoneller herkese evet demenin hem iş hem de özel hayatta kişiye başarısızlıktan başka bir şey kazandırmayacağını bilirler.

Rahat giyinin

Tamam, iş hayatında artık öyle eskisi gibi aşırı katı kurallar yok. Yani pek çok çalışan rahat denilebilecek kıyafetler içinde mesai yapabilme fırsatına sahip. Ama amatörler işte bu noktada da kendilerini profesyonellerden keskin bir çizgiyle ayırmayı başarıyorlar. Çünkü iş hayatındaki rahat giyim tarzının dozunu kaçırıyorlar.

Şakanın dozunu kaçırın

Takım arkadaşlarınız işlerine odaklanmış çalışırlarken sık sık onların dikkatini dağıtacak şakalar yapın. Ortam olabildiğince sessiz ve ciddiyken bir arkadaşınızı saçma bir şakayla korkutun. Tam da ciddi bir toplantıya girmek üzereyken gereksiz espriler yaparak bütün dikkatleri üzerinize çekin.

Gıybet yapın

Profesyonel olmak istemiyor musunuz? O zaman pek tabii, yaptığınız dedikoduya devam edebilirsiniz. İş yerinizde edindiğiniz saz arkadaşlarınızla öğle aralarınızı fiskoslarla şenlendirebilir, çay molalarınızı dedikodunun dibine vurarak değerlendirebilirsiniz.

Samimiyet lafı sizden utansın

İki gün önce tanıdığınız kişilerle kırk yıllık dostlar gibi takılın. Onların tavır aldıklarına siz de tavır alın, iyi anlaştıklarıyla elinizden geldiğince iyi anlaşın. Sonra da küçük bir tartışmaya girip aranızdaki bütün iletişimi kopartın. Hatta daha da iyisi çalışma ortamınızda bağıra çağıra kavga edin, birbirinize karşı saygısızca laflar edin.

Mesai saatlerine ucu ucuna yetişin

Zaten büyük ihtimalle sizi başarısızlığa götürecek kötü sabah alışkanlıklarına sahipsiniz. İşte burada da yapmanız gereken tek şey o kötü sabah alışkanlıklarınızı devam ettirmek! Yani alarmınızı son dakikaya kadar ertelemeli ve evden apar topar çıkmaya devam etmelisiniz. Sık sık yöneticinizin karşısına çıkıp “trafiğe takıldığınız, otobüsü kaçırdığınız, aksilikle karşılaştığınız” gibi bahaneler üretmeli, mesaiye hep ucu ucuna yetişmelisiniz.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap