Sadece dizilerde olduğunu düşünmeyin. Aslında onlar hayatımızın her yerindeler. Farklı farklı özellikleriyle bizi yeyip bitiren, çeşit çeşit tavırlarıyla enerjimizden çalan o zor mu zor kişiler…

Çalışma hayatınızla ilgili çoğu hayalin bir süre yerini hüsrana bırakması bir kenara, mevcut mutluluğunuzu elinizden alan çalışma arkadaşları da bir o kadar rahatsız edici. Ve iş hayatının kendisiyle birlikte bu zorlu kişilikler sıkıntı yaratmaya başlayabiliyor.

Peki, iş hayatında onlarla başa çıkmanın hiç mi yolu yok? Aslında o kadar da çaresiz sayılmayız. Her konuda olduğu gibi bu konuda da yapılacak bir şeyler olduğunu bilmeliyiz. Ama önce ne ile sorun yaşadığımızı bilmekte fayda var. Çünkü ona göre önlem almalıyız. İsterseniz sıralayalım.

Her şeyden şikayet eden çalışan tipi

Havanın durumundan evde çocuğunun hastalanmasına geniş bir sövme yelpazesine sahip bu kişilik türü iş yerinde en çok karşılaşılan kişilik türlerinden biri. Memnuniyetsiz davranışlarıyla etrafında bulunanları da negatif etkileyen şikayetçiler, sanki dünyaya bu ulvi görevi yerine getirmek için gelmiş gibidirler.

Onlarla başa çıkmanın en iyi yolu ise, sözlerine karşı kulaklarınızı tıkamaktır. Yani sakın ola o şikayetçi tipleri teselli etmek gibi hatalara düşmeyin. Yoksa bu zayıf yönünüzü fırsat bilir ve hemen yakanıza yapışırlar.

Laf taşıyan çalışan tipi

İş yerinde mahalle ortamı yaratan esaslı tip, laf taşıyan çalışan tipidir. Çalışmaktan ziyade işe dedikodu için gelen bu tipler, eğitimlerini lise sıralarından başlatıp günümüze kadar getirirler.

Bu kişilikle başa çıkmanın en iyi yolu ise onlardan uzak durmak. Başta başkalarının hayatlarını dinlemek hoşunuza gitse bile ilerleyen zamanlarda sıranın size geleceğinden emin olmalısınız.

Sürekli kıskançlık gösteren çalışan tipi

Belki de en son anasınıfında denk geldiğiniz bu garip çalışan tipi sizin hatalarınızdan beslenir, yemek yemez. Başarınızı, paranızı, giydiğinizi, yediğinizi, kullandığınızı, mutluluğunuzu kısacası kendisinde olmayıp sizde olan her şeyi ama her şeyi kıskanır.

Bu kişilerden zarar görmemenin yolu ise yalnıza uzak durmak değil, aynı zamanda çekişmemek. Biliyoruz, hepiniz hırslısınız, başarılı olmak istiyorsunuz. Ama kıskanç karakterli kişilerle atışmak emin olun ilerleyen zamanlarda size çok daha fazla zarar verecektir.

Anlama sıkıntısı çeken çalışan tipi

“Bir şeyi mi kaçırdım, bunu nasıl yapacağım acaba, bana biraz yardım edebilir misin, toplantı ne zamanmış” gibi sorularıyla sizi hem güldüren hem de sinirlendiren saf denilebilecek kişiler olsa da bir süre sonra sizi bezdirebilirler. Öyle ki “ben bu insanla aynı noktaya nasıl geldim?” diye düşünmeye de başlayabilirsiniz.

Bu tür davranışlar gösteren kişilere sakın anlamadıklarını anlatmaya kalkışmayın. Sizden önce belli ki bunu çok anlatmaya çalışan olmuş ve sonuç alamamış. Diretmenin anlamı yok.

Örnek çalışan olmayı abartan çalışan tipi

Yöneticilerin en çok onu övmesini isteyen, bunu yapmak için de her şeyin dozunu kaçıran çalışan tipi. Kendi işinizi biraz olsun savsaklayınca rahatlıkla size “cık,cık,cık” edebilen bu rahatsız çalışan türü, kendi konsantrasyonu için yeri geldi mi size uyarılarda bile bulunabilir.

Bu türe karşı yapmanız gereken şey de davranışlarınızı biraz olsun kısıtlamak. Mesela; onlar yanınızdayken, işi asacak nitelikte hareketler yapmamalısınız. O kıymetli konsantrelerini bozacak şekilde konuşmamalı, hatta yapabiliyorsanız örnek çalışan olmak için uğraşıyormuş gibi davranmalısınız.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap