Takım çalışması sanıldığı kadar kolay değil. Hele yaptığınız iş sadece size özel bir proje ise birlikte çalışacağınız kişi ile her alanda uyumlu olmanız şart. Bunu başaranlar, hatta başarmakla kalmayıp milyar dolarlık servete sahip olan “muhteşem ikililer” var.

Dünyanın tanıdığı bu saygın isimler başarılarıyla bulundukları yeri de fazlasıyla hak ediyorlar. Daha önce kimsenin aklına dahi gelmeyen buluşlar, basit gözüken fakat insanların yaşamını değiştiren ürünlerle hayatımızda yer alıyorlar. Dilerseniz onları anlatmaya başlayalım.

Steve Jobs ve Steve Wozniak

Apple Computer wurde 1976 von Steve Jobs (links), Steve Wozniak (rechts) und Ronald Wayne (nicht im Bild) in der Garage von Jobs' Eltern gegr (Archivfoto aus dem Jahr 1976). Foto: Apple +++(c) dpa - Report+++

İkisinin de oldukça ilginç bir hikayesi var. Üniversite döneminde okulu bırakan bu ikili dünyanın en büyük ve en karlı bilgi teknolojisi içeren şirketlerinden birinin kurucuları oldular. Wozniak 1976 yılında ilk bilgisayarı geliştirdi. Aynı yıl Jobs ve Wozniak, Ronald Wayne ile birlikte Apple Computer’ı kurdu.

Sergey Brin ve Larry Page

sergey-brin-larry-page

1996 yılında Sergey Brin ve Larry Page, Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencisiyiken, Google’ı başlattılar. Çift yıllar içinde, Gmail, Google Chrome, Google, GoogleDocs ve Google Earth ile dünyaya ismini duyurdu. AOL, Nokia, Ericsson ve Microsoft ile oluşturulan kazançlı ortaklık daha da büyümelerini sağladı.

Warren Buffett ve Charlie Munger

Berkshire Hathaway CEO and Chairman Warren Buffett, right, and his Vice Chairman Charlie Munger joke during an interview with Liz Claman of the Fox Business Network, in Omaha, Neb., Monday, May 6, 2013. The Berkshire Hathaway shareholders meeting took place over the weekend. (AP Photo/Nati Harnik)

Berkshire Hathaway, dünyanın en başarılı holding şirketlerinden biridir. Bu şirketin başkan ve CEO’luğunu yapan Warren Buffett, 74.4 milyar dolarlık serveti ile dünyanın üçüncü en zengin adamıdır. Şirket, Dairy Queen, Fruit of the Loom, GEICO, Helzberg Diamonds, Lubrizol, BNSF, Flight Safety International ve NetJets gibi önemli kuruluşları kapsamaktadır. Ayrıca Heinz, Coca-Cola, IBM, Wells gibi şirketlerin de hisselerinin bir kısmı onlara aittir.

Şirketin başkan yardımcısı Buffett’ın iş ortağı ve sağ kolu Charlie Munger’dır. Çift 1962 yılında güçlerini birleştirdi ve sadece üç yıl sonra Berkshire Hathaway’i kontrol etmeye başladı. Daha sonra da çocukları birleşti.

Bill Gates ve Paul Allen

gatesallen

Bloomberg’in milyarderler listesine göre Mayıs 2013 yılından bu yana Bill Gates, 82.7 milyar dolar net serveti ile dünyanın en zengin kişisidir. Gates ve Paul Allen, 1975 yılında Microsoft’u kurdu ve Microsoft şimdi dünyanın en karlı yazılım şirketidir. Gates şirketin kuruluşundan bu yana CEO ve Baş Yazılım Mimarı olarak görev yapıyor. Ama bu yılın Şubat ayında o başkanlıktan istifa etti ve teknoloji danışmanı pozisyonuna geçiş yaptı.

Paul Allen ise Microsoft Yönetim Kurulundaydı ancak 2000 yılında istifa etti. Paul halen şirkette yaklaşık 138 milyon dolarlık hisse sahibi ve 15 milyar dolarlık servete sahiptir.

Charles ve David Koch

150502123559-koch-gallery-2-super-169

Koch Industries üretim, yatırım ve ticaret dahil çok uluslu bir Amerikan şirketidir. Dünya çapında 100.000’den fazla kişi çalıştırır. Emtia ticareti, petrol, kimya, enerji, gübre ve mineral üretimi ve dağıtımı gibi 12 farklı sektörlerde çalışmaktadırlar. Forbes’a göre dünyanın ikinci büyük özel şirketidir ve 115 milyar dolarlık yıllık ciroya sahiptir.

Şirket 1940 yılında Fred C. Koch tarafından kuruldu ve 1983 yılında 2 kardeşin oğulları Charles ve David şirketin ana sahipleridir. Ağabeyi Charles şirketin yönetim kurulu başkanı ve CEO’su, David ise başkan yardımcısıdır. İkisinin şirketteki hisseleri % 42 olarak eşittir ve ikisinin de 51.2 milyar dolarlık net serveti var.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap