Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı oda ve borsalar, sorunlarını Başbakan Binali Yıldırım’a meclis modeliyle anlatmaya hazırlanıyor.

Perşembe günü Başbakan Binali Yıldırım ilk kez TOBB’a bağlı 81 ilin iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelecek. TOBB’un ev sahipliğinde yapılacak 9. TOBB Ticaret ve Sanayi Şurası’na, Yıldırım’ın yanı sıra ekonomiyle ilgili bakanlar ve bürokratlar da katılacak.

Şurada, her ilin temsilcisi kendisine verilen 3 dakika içinde, kentiyle ve ekonomiyle ilgili sorun ve çözüm önerilerini aktaracak. Süre dolduğunda ise mikrofon, TBMM’de olduğu gibi otomatik kapanacak. Böylelikle zamanın verimli kullanılması amaçlanıyor.

Müjde beklentisi dile getiriliyor

Gün boyu sürmesi beklenen toplantıya 900 iş insanı katılacak. Hürriyet’in haberine göre; Açılışını TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yapacağı toplantıda, daha sonra Başbakan Yıldırım iş adamlarına hitap edecek. İş dünyasında, Başbakan Yıldırım’ın bu konuşma sırasında bazı müjdeler verebileceği beklentisi de yoğun bir şekilde dile getiriliyor.

Açılış konuşmalarından sonra şura, basına kapatılacak ve il temsilcilerinin sunumları başlayacak. İl temsilcileri konuşmalarını yaparken, sorunlar ve çözüm önerileri ekrana da yansıtılacak. Bakanlar da toplantı sırasında isterlerse söz alacaklar. Her ilin belirlediği 5 sorun ve bunlara ilişkin çözüm önerileri rapor haline de dönüştürülüyor. Bu dosya tüm bakanlara ve Başbakan Yıldırım’a iletilecek.

Notumuzu esnaf belirler

Başbakan Binali Yıldırım, Moody’s’den gelen not indirimini eleştirerek, şunları söyledi;

Ekonomiye güven artıyor, derecelendirme kuruluşunun söylediğini önemi yok. Bizim notumuzu 3-5 derecelendirme kuruluşu değil, esnaf ve vatandaş belirler” dedi. Yıldırım, 81 ilden gelen TESK temsilcileriyle biraraya geldi. Yıldırım, toplantı sırasında Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkçi’ye esnafların sorunlarının çözümü için talimat verdi. Yıldırım “Bugün Türkiye’nin ekonomik göstergeleri dünyadaki birçok ülkeden çok daha iyi durumda


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap