İş hayatında birlikte çalıştığınız insanlara karşı arkadaşça davranmalı ve iletişime açık olmalısınız. Onların ihtiyaçlarına karşı hassas davranmalısınız. Yine de çalıştığınız ofisteki herkesin sizi seviyor olmasını beklemek büyük bir hata olur.

Çalışma ortamı uzmanı ve bu konuda kitapları bulunan Lynn Taylor, iş arkadaşlarınızın sizden gizliden gizliye nefret ettiğini gösteren bazı işaretler olduğunu söylüyor.

İşte çalışma arkadaşınızın sizi sevmediğini gösteren 17 işaret;

 1. İçgüdülerin senden hoşlanmadıklarını söylüyorsa: Bu sadece senin kafandan geçenler olabilir. Ama aynı zamanda gerçeğin ta kendisi de olabilir. Eğer sana başkalarından farklı davranıyorlarsa muhtemelen favori iş arkadaşı sen değilsin. İçgüdülerine güven.
 2. Sen etraftayken gülmüyorlarsa: Bazı şeylerin ters gittiğinin en önemli işareti budur.
 3. Göz kontağı kurmaktan özellikle kaçınıyorlarsa.
 4. Senden uzak duruyorlarsa: Asansör beklerken seni gören iş arkadaşın bir anda merdivenlere yöneliyorsa, senden uzak durmaya çalışıyor olabilir.
 5. Varlığını onaylamıyorlarsa: Sabahları ‘günaydın’, iş çıkışı ‘iyi akşamlar’ bile demiyorlarsa bu senden pek hoşlanmadıkları anlamına geliyor.
 6. Hakkında dedikodu yapıyorlarsa: Her ne kadar profesyonellik dışı ve çocukça bir hareket olsa da tüm ofislerde dedikodu yapılır. Hakkında dedikodu yayan kişiler seni sevmiyor demektir.
 7. Sorularına kısa cevaplar veriyorlarsa: ‘N’aber, nasılsın’ diye sorduğun iş arkadaşından kısa bir ‘iyi’ cevabı mı alıyorsun? Kitapta şöyle diyorr: ‘Sana huysuz bir ergen gibi cevap veriyorlarsa bu bir kırmızı alarmdır.’
 8. Negatif beden dili: Belli belirsiz bir göz devirme, kollarını bağlayarak konuşma ya da gözlerini bilgisayar ekranından ayırmadan cevap verme… Bunların hepsi senden hoşlanmadıklarını gösteren negatif beden dilinin bir ürünü.
 9. Yakınında oturuyor olsa bile seninle e-mail aracılığıyla iletişim kuruyorlarsa.
 10. Sana özel hayatın hakkında sorular sormuyorlarsa, seni merak etmiyorlar demektir.
 11. Dışarıda buluşmalara çağırılmıyorsan bu önemli bir mesaj olabilir.
 12. Sürekli seninle zıt fikirdeler mi: Fikirlerin sürekli hedef tahtası haline mi geliyor? Daha cümleni bile bitiremeden fikrin beğenilmiyor, önerilerin kulak arkası ediliyorsa bu, seni sevmediklerinin bir işaretidir.
 13. Ofis şakalarına dahil edilmiyorsan:  Senin olduğun ortamda rahat hissetmediklerini, ya da seni takımın parçası olarak görmediklerini gösterir.
 14. Senin başarından kendilerine pay çıkarıyorlarsa: Bu, seni oyun dışına itmek istediklerini gösterir.
 15. Üzerinde otorite kurmaya çalışıyorlarsa: Aranızda bir alt üst ilişkisi olmamasına rağmen size patronluk taslamaya çalışan iş arkadaşınız hakkında bir daha düşünün.
 16. Lisede gibi gruplaşıp sizi dışlıyorlarsa.
 17. Size güvenmiyor ve yaptığınız işi sorguluyorlarsa.

Kaynak: Business Insider


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap