Hindistanlı bir göçmenin çocuğu olan ve 2015 yılında eşcinsel olduğu öğrenilen Leo Varadkar, Dublin şehrindeki kabul seremonisinin ardından resmi olarak İrlanda’nın gelecek başbakanı seçildi.

Eski bir aile doktoru olan Varadkar, bu ayın başında Fine Gael partisinin başkanlığını kazandı. Varadkar, Salı günü parti başkanlığındaki baş rakibi Simon Coveney’i parti vekilliğine atadığını Twitterdan açıkladı.

Dublin’deki Trinity Kolejinde eğitimini almış bir  doktor olan Varadkar 2004 yılında batı Dublin seçim bölgesinde neredeyse 5,000 oy aldığı yerel hükümet seçimleriyle beraber İrlanda politikasına giriş yaptı. Üç yıl sonra ise bölgeyi parlamentoda temsil etmek üzere seçildi.

2014 yılında İrlanda’nın sağlık bakanı oldu. Geçen sene Fine Gael partisi genel seçimlerde güç kaybettikten sonra sosyal koruma bakanı olarak azınlık koalisyonuna dahil oldu.

2015 yılında RTE ulusal radyosundaki röportajında ise: “Bu beni tanımlayan şey değil. Ben ne yarı Hindistanlı bir politikacıyım ne doktor politikacıyım ne de eşcinsel bir politikacıyım. Bu yalnızca benliğimin bir parçası. Beni tanımlamıyor, sanırım yalnızca karakterimin bir parçası” dedi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap