Dünya genelinde geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan markaların, marka isimlerini uygun olmayan içeriklerle birlikte gösterilmesini istememesi, şirketler açısından en doğal durum olarak kabul edilecekler gerçekler arasındaki yerini koruyor.

Durumun böyle olması ve aksine yaşanan gelişmeler, reklamların “saldırgan” içeriklerin yanında gösterileceğine dair endişe duyan büyük çaplı şirketlerin, Google ve YouTube‘deki reklamlarını da etkiledi.

Daha önce Coca-Cola ve Microsoft gibi büyük şirketlerin, Google‘ye yaptığı uyarılara rağmen, durumun iyileştirilmemesi neticesinde şirket birçok müşteri kaybetti. Yapılan uyarılara ve düzeltileceği belirtilen durumun hala devam etmesi nedeniyle, Coca-Cola ve Microsoft‘un reklamları,  beş ırkçı ve Yahudi aleyhtarı YouTube videosunda görünmeye devam etti.

Bütün bu gelişmeler sebebiyle yaşanan gerginlikten haberdar olan, Walmart, PepsiCo ve Dish Network; Google ve YouTube‘deki reklamlarını, hedefli arama sonuçlarında yer alan reklamlar hariç kaldırdığını açıkladı. ABD‘li kahve dükkanları zinciri Starbucks ise sadece YouTube‘deki reklamlarını kaldırmakla yetineceğini belirtti.

Yaşanılan bu gelişmelerin ardından Google ve YouTube, reklamlardan elde ettiği gelirlerin azalması nedeniyle zor bir süreçten geçeceğe benziyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap