iPhone 29 Haziran 2007’de satışa çıktığında, dünyaya küçük klavyeli flip telefonlar ve Blackberry hakimdi. İnsanlar müzik için MP3 çalar ya da İpod’ları, fotoğraf çekmek içinse kompakt kameraları yanında taşıyordu. Bütün bu teknolojiyi ufak dikdörtgen bir telefona koyabilmek çılgınca görünüyordu. Klavyesiz, dokunmatik olarak yapmak ise daha da deliceydi.”

10 yıl sonra Iphone’nin nasıl doğduğuyla alakalı hikayelerden bazıları ortaya çıktı.

Eski Apple yetkilisi Scott Forstall: “Steve, Microsoft’taki bir adamdan nefret ediyordu. Microsoft çalışanı Laurene Powell, Jobs’un karısı. Jobs’u arkadaşıyla aldattı ve onunla evlendi. Steve bir Pazartesi günü geldi, bir dizi küfür etti ve sonrasında, hadi herkese bu işin gerçekten nasıl yapıldığını gösterelim” gibi bir şey söyledi.

Sonrasında bir ekip kuruldu. Ekip dokunmatik ekranlı bir tablet üzerinde çalışıyordu. Ekip, Jobs’a dokunmatik ekranla çalışan tablette adres defteri demosu sundu. Steve demoyu inceledikten sonra “çalışmasında hiçbir sorun yok ancak bu bir telefonun sahip olması gereken bir özellik. Tamam, tableti beklemeye alıyoruz, haydi bir telefon yaratalım” dedi.

iPhone, 2007’de Macworld Kongresi’nde halka tanıtılmadan önce, Apple’nin Cupertino fabrikasında çok gizli bir projeydi.

Apple 2004 yılının sonlarında resmen IPhone üzerinde çalışmaya başladı ve yüzlerce çalışan projede çalışmak üzere hazırlandı. Şirkete gizlilik konusunda tamamen yeni bir düzen getirildi ve bunun yanı sıra bazı sıra dışı ofis düzenlemeleri getirildi.

Çalışanlar için özel, güvenlik kameraları bulunan bir kat sağlandı ve Mor Yurt olarak adlandırıldı. Kat giriş kapısında Fight Club’tan bir söz yazıyordu: Mor Projenin ilk kuralı, Mor Proje hakkında konuşamazsınız.

Çalışanlar, üzerinde çalıştıkları proje hakkında iş arkadaşları veya aileleri ile konuşamadılar. Yüksek stresli ortamda uzun saatler çalışmak, bazı çalışanlara zarar veriyordu. Çocuklarını uzun zaman göremeyen çalışanlar kavgaya tutuştu, program yöneticisi büro kapısını kapattı ve kilitledi. Kapıyı çilingir açamadı, ben, Grignon ve diğerleri metal bir sopayla kapıyı kırdık.

Apple’nin Iphone’yi dokunmatik ekran olarak tasarlaması tartışmasız verdiği en başarılı karardı.

IPhone, çipli işletim sistemiyle tamamen yepyeni bir üründü. Telefonu kontrol etmek için tamamen yeni bir yol -dokunma- kullanıldı ve sıfırdan inşa edilmesi gereken yeni uygulamalar gerekiyordu. Bunu düşündüğümüzde bir ürün olarak IPhone hiçbir zaman başarısız olmamıştı.

Yaşadığımız tüm aksaklıklar teknik değildi. Ünlü IPhone 4’ün bir barda bulunmasından çok önce, Fadell orijinal IPhone prototipini Almanya’daki bir uçakta unutmuştu. Cihazın tam olarak ne olduğunu söylemeden, bir şekilde uçağı aramaları için bir grup insan istemek zorunda kaldık. Telefonu, telefon olduğunu söylemeden, “siyah bir şey, bir tarafı cam öbür tarafı plastik gibi görünüyor. İskambil destesinin boyutundan biraz daha büyük” diye anlattık ve koltuk minderlerine sıkışmış olarak bulundu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap