Apple, Eylül ayında tanıtacağı iPhone 8 ile beraber gelmesi beklenen yeni özellikler, geliştiriciler tarafından araştırılmaya devam ediliyor. Bu araştırmaların ışığında ise iPhone 8’e ait olacağı düşünülen yeni bir özellik keşfedildi!

Guilherme Rambo’dan gelen yeni bilgilere göre bir kod dizesine ulaşıldı ve bu iPhone 8’de yer alacak bir yüz tanıma özelliğinin ilk sinyalleri verildi. iPhone 8’de yer alacak olan yüz tanıma özelliği, Apple Pay ödemeleri için kimlik doğrulamayı destekliyor ve bunun için çoklu yüz desteğine sahip. Koddaki bir satır, iPhone 8’deki yüz tanıma için Apple’nin kullandığı dahili kod adı olan “Pearl” ile ödeme ve kimlik doğrulama hatasını referans alıyor. Aynı zamanda büyük olasılıkla yüz tanıma özelliğinde parola değişikliği olarak üçüncü taraf uygulamalar tarafından erişilebileceğini düşündürüyor.

Eğer bu bilgiler gerçek ise, söylentilerde de belirtildiği gibi yüz tanıma özelliği tam olarak Touch ID’nin yerini alacak gibi duruyor. Apple yakında yüz tanıma özelliğini tanıtacak ve bu özelliğinin kesinlikle Touch ID’den daha hızlı ve daha güvenli bir hizmet sunacağını vaat ediyor.

Yüz tanıma özelliği ile kullanıcı, yüzünü kullanarak milisaniyeler içinde bir iPhone’nin kilidini açabiliyor ve bir parmak izi taramasından daha fazla veriyi yakalayıp, işleyebiliyor. Daha önceki kod sızıntıları sayesinde, iPhone 8 masa üzerinde yatık bir şekilde dururken, bir yüz gördüğünde bildirim sesini keserek çalıştığı ortaya çıkan yüz tanıma özelliği aynı zamanda hacklanabilir olduğu için tartışılan bir özellik aynı zamanda.

iPhone 8 daha çıkmadan, hakkında bu kadar fazla somut veriye ulaşılmasının asıl sebebi, Apple’nin HomePod’u piyasaya sürmesi ve öncesinde test yazılımını yayınlamasından kaynaklanıyor. Bu test yazılımı, iOS 11’in ileri ki bir sürümüne karşılık geliyor ve geliştiricilerin yaptığı araştırmalara göre iPhone 8’i ilgilendiren pek çok kod yazılımda yer alıyor. Bu nedenle yazılımcılar ve araştırmacılar bu kodlar sayesinde belli çözümlemelere ulaşıyorlar.

Kaynak: Applefoni


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap