Teknoloji devi Apple, merakla beklenen yeni mobil işletim sistemi iOS 10’u yayımladı. Yeni işletim sitemini kullanmaya ilk başlayan kullanıcılar sorun yaşasa da ABD’li şirket kısa süre sonra yayınladığı yeni bir güncellemeyle iOS 10‘u tekrar kullanıma sundu.

İşte iOS 10‘la Apple kullanıcılarını bekleyen, daha önce duyduğunuz ya da duymadığınız, yeni özellikler;

Bilinmeyen özellikler

1. Live fotoğraflar: iPhone 6 ve 6S ile birlikte hayatımıza giren live fotoğraflar, iOS 9 işletim sistemiyle düzenlenemiyordu, ancak yeni iletim sistemi live fotoğraflara müdahale etmeye olanak tanıyor.

2. Safari: Android telefonlardaki gibi tek seferde kapatılamayan Safari pencereleri, iOS 10’la birlikte tek tuşa indi. Safari açıldığında en sağda yer alan üst üste iki pencere gibi görünen ikona basılı tutulduğunda tüm pencereler bir anda kapatılabiliyor.

3. El feneri: iOS 10 ile birlikte kullanıcılar, el fenerinin ışık seviyesini ayarlayabilecek. iPhone 6s ve üstü modellere sahip kullanıcılar 3D touch özelliğini kullanarak fener ışığını; parlak, normal veya az ışık olarak belirlenen üç seviye arasından seçebiliyor.

4. Emoji: Tabanca emoji’si, iOS 10’da kaldırıldı. yerine yeşil renkte bir oyuncak tabanca emojisi sunuldu.

iOS 10’un diğer özellikleri

1. Siri: Apple’ın sesli asistanı iOS 10 ile daha fazla akıllandı. Siri, artık kullanıcıların indirdiği uygulamalar için de verilen komutları yerine getirebiliyor.

2. Mesajlar: Kullanıcılar artık, Whatsapp uygulaması gibi mesajlar bölümünden çizim, animasyon ve video gönderebilecek. Üstelik Whatsapp’ın aksine fotoğrafların boyutları düşürülmeden gönderebiliyor. İsteyenler yine küçük boyutlu da yollayabilecek. Ayrıca kullanıcılar birbirlerine Apple Music’teki şarkılardan da gönderebiliyor.

3. Fark tonlar: iOS 10 ile Apple cihazlarının sesleri de değişti. İlk iPhone modelinden beri değişmeyen kilit sesinin yanı sıra klavyedeki tuş basma sesi de farklı bir tona kavuştu.

4. Sabit uygulamalar: Cihazlarla beraber yerleşik olarak gelen uygulamalar, artık kaldırılabiliyor. Örneğin, ‘Mail’ uygulamasını kullanmıyorsa, uzun basarak bunu kaldırabiliyor.

5. Kamera: Yeni işletim sistemiyle beraber, kamerayı daha hızlı açılıyor. Daha önce küçük bir simge ile açılan kameraya artık ekranı sağa doğru kaydırarak da ulaşabiliyor.

6. Rotaya göre öneri: Apple’ın Harita servisi yenilenen özellikler arasında. Daha büyük simge ve karakterlere sahip olan uygulama, gidilecek rota üzerindeki benzin istasyonu, restoran gibi mekanlar için önerilerde de bulunuyor.

7. Not uygulaması: Yeni not tutma uygulaması ise alışveriş listesindeki ürünlere uygun mağazalara yaklaşılınca uyarıda bulunacak.

8. Öneri ekranı: Ekran sola doğru kaydırıldığında kullanıcıların, yapacaklarının listeleri ve hazırlanan önerileri sıralanıyor. Örneğin, randevunuz varsa hatırlatılıyor, eve gitme süreniz gösteriliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap