Küresel internet tüketicileri raporuna göre KPMG’nin yayınladığı sonuçta, Türkiye’deki internet kullanıcıları 2016 yılında internet üzerinden en çok kitap ve müzik kategorisinde alışveriş yaptı.

İnternet alışverişlerinin günbegün arttığı dünya gerçeğinin yanında, Türkiye’de de internet alışverişlerinde büyük oranda yükselme var. KPMG, 2016 yılı boyunca 51 ülkeden 18 bin 430 tüketiciyle görüştüğü araştırmasıyla internet alışverişi bağımlığının varlığından da haberdar olmamızı sağladı.

Araştırma, yaşları 15 ila 70 arasında değişen neredeyse her yaş grubuyla yapıldı ve bu kişiler son bir yıl içerisinde en az bir ürün satın almış kişilerden oluşuyordu.

İnternetten alışveriş yapan tüketicilerin davranış, tercih ve tutumlarını inceleyen araştırmaya Türkiye’den de 273 kişi katıldı. E-ticaretin hızla büyüdüğünü gözler önüne seren araştırmaya göre Türkiye internet alışverişinde parayı en çok kitap ve müziğe ayırmış olacak ki harcamalar o yöndeydi.

Bu araştırmanın sonucunda aslında elimize enteresan denebilecek bulgular geçti. İnternet alışverişinde erkekler kadınları geçti. Lüks eşyaların yüzde 55’ini, elektronik eşyaların da yüzde 72’sini erkekler satın alırken, kadınlar daha çok kozmetik ve gıda gibi daha düşük fiyat dilimlerindeki ürünleri satın almış olacak ki 220 dolar harcayan erkeklere karşılık kadınlar 151 dolar harcamış.

Araştırmaya katılanların son bir yıldaki etkileşimlerinin yüzde 50’si kitap ve müzik iken, yüzde 40’ı elektronik ve bilgisayar, yüzde 38’i aksesuar, yüzde 34’ü gıda ve yüzde 33’ü oyuncak, oyun, video oyunu, yüzde 25’i kadın giyim ve yüzde 25’i spor malzemeleri alışverişi yapmış. Erkekler en çok kitap ve müziğe bütçe ayırarak yüzde 49’u alışveriş gerçekleştirmişken, kadınların yüzde 50’si kitap ve müziğe bütçe ayırarak bunun ardından giyime harcama yapmış.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap