Instagram geldiği noktada sosyal medyaya yön veren uygulamaların başında yer alıyor. Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından geliştirilen fotoğraf paylaşma uygulamasının kuruluş hikayesi de bir o kadar çarpıcı.

Instagram’ın hikayesi ABD’nin en prestijli üniversitelerinden bir tanesi olan Stanford mezunu Kevin Systrom ve Mike Krieger adında iki genç ile başlıyor. Instagram, yolun henüz çok başındayken ikilinin üniversite sınıfı için bir resim paylaşım platformu projesi olarak geliştirilme fikriyle hayata geçiriliyor.

Uygulamayı geliştirmek için deneyime ihtiyaç duyan ikili, Instagram’ı kurmadan önce Silikon Vadisi’nin önde gelen şirketlerinde deneyim kazanıyorlar. Systrom, Instagram’ın kuruluşu öncesinde Google’da iki yıl çalışıyor. Odeo’da da staj yapıyor ve burada Twitter kurucularıyla tanışıyor. Mike Krieger da Instagram’ın kuruluşu öncesinde Microsoft’ta staj yapıyor.

Kevin Systorm, Mike Krieger ile birlikte

Bu şirketlerden aldıkları deneyim ve oluşturdukları sinerji ile fotoğrafları kolayca düzenleyen ve bunu arkadaşlarınızla paylaşmanıza olanak veren bir uygulama geliştirme fikri ortaya çıkıyor.

Kasım 2010’da Instagram, App Store’daki yerini alıyor. John Riedel topluluk yöneticisi olarak, Shayne Sweeney mühendis olarak Instagram ekibine katıldıktan sonra ekip San Francisco’daki ilk Twitter ofisine yerleşerek daha büyük hedeflerle yollarını çiziyor.

Nisan 2012’de 30 milyon kullanıcıya ulaşan Instagram Android tabanlı uygulamasını yayınlıyor. Uygulama bir günde 1 milyon indiriliyor ve 50 milyon dolarlık yatırım aldıktan sonra Facebook tarafından rekor bir fiyat ile tam 1 milyar dolara satın alınıyor.

Uygulama, şu sıralar ise günde 40 milyon fotoğraf paylaşımı, saniyede ise 8600 beğeni ve 1000 yorum yapılan bir sosyal paylaşım platformu haline geldi.

Kevin Systrom, Instagram’ı bu kadar erken sattığı için çok pişman olabilir çünkü  bugün Instagram’ı satmış olsaydı 10- 15 milyar dolar gibi bir bütçeye satabilecekti.

Instagram’ın 2012 yılında 30 milyon olan kullanıcı sayısı ise bugün itibari ile 500 milyon’u aşmış durumda.

Rekabet ortamı giderek artıyor

Instagram, Snapchat’in izinden giderek var olan mesajların ekran görüntüsünün alınması durumunda kullanıcıları bilgilendiren bir uyarı sistemini de aktif etti. Böyle bir özelliği ilk ortaya çıkaran Snapchat  ise yaptığı yeniliklerle rakiplerinin önüne geçmeyi başarıyor.

Sadece Instagram Direct (özel mesaj) üzerinden gönderilen geçici fotoğraf ve videolarda geçerli olan özellik, karşı tarafın ilgili fotoğraf veya videonun ekran görüntüsünü alması durumunda mesajı gönderenin bildirim almasını sağlıyor.

Instagram ile Snapchat arasındaki rekabet giderek artıyor

E-marketer tarafından ilk kez incelenen Instagram reklam harcamaları, 2015-2017 arasında Facebook’un kasasına girecek parayı gözler önüne seriyor. 2015’te 595 milyon dolar olması öngörülen Instagram’ın net mobil reklam gelirlerinin ise 2017’de 2,81 milyar dolar olması bekleniyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap