Sosyal medya faaliyetlerimiz aslında o andaki ruh halimizden de bir şeyler söylüyor. Yapılan araştırmalar son dönemin popüler uygulamalarından Instagram’da kullanılan filtrelerin kişilerin ruh hallerini ortaya çıkardığını söylüyor.

Harvard Üniversitesi ve Vermont Üniversitesi’nden araştırmacılar, kişinin depresyonda olup olmadığının paylaşımlardan anlaşılabileceğine işaret etti.

Depresyon filtresi: Inkwell

Bilim adamları bu veriye ulaşmak için fotoğraf hareketlerini, fotoğraflardaki parlaklık ve koyuluk ayarlarını yakından inceledi. Buna göre; Instagram’da sık kullanılan bir filtrenin depresyon zamanlarını ele verdiği ortaya çıkarıldı.

Bilim insanlarına göre;  parlaklığı az olan, netleştirilmemiş fotoğraflar depresyonu ele veriyor.

Araştırmacıların bilgisayarları, inceledikleri fotoğrafların yüzde 70’inde depresyon işareti yakaladı. Depresyon zamanlarının filtresi Inkwell.

Mutluluk filtresi: Valencia

Instagram’ı yakından kullananların iyi bileceği Valencia filtresi mutlu zamanlarda en çok kullanılan filtre olarak ortaya çıktı.

İncelendiğinde Valencia filtresini fotoğrafa ışık verdiği, Inkwell’in ise fotoğrafları siyah beyaza çevirdiği ifade edildi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap