Çoğumuzun hayatının bir parçası bir kısmımızın ise bizzat yaşam alanı olan popüler uygulama Instagram'dan gelen son güncelleme müdavimlerini sevindirdi. 

Gelen bu son güncelleme sayesinde silmeye kıyamadığınız, genellikle silip silmemekte kararsız kaldığınız fotoğrafları artık hesabınızdan kaldırmak zorunda kalmayacaksınız; çünkü Instagram artık bu fotoğrafları sadece sizin görebileceğiniz arşivleme özelliğine sahip. Bu özelliği son iki aydır test eden uygulama birkaç gün önce özelliği kullanıma açtı.

Özellik oldukça basit. Zaten paylaştığınız bir fotoğrafı arşivlemek için, fotoğrafın üst kısmında bulunan ''...'' simgesine tıkladığınızda ''Arşivle'' seçeneği ile arşivinize istediğiniz kadar fotoğrafı saklayabilirsiniz. Arşivlediğiniz fotoğraflara ise profilinizin sağ üst köşesinde bulunan Arşiv -küçük bir saat- simgesine tıklayarak kolaylıkla erişebileceksiniz.

Ancak; arşivlediğiniz fotoğraflarınız artık profilinizde görünmeyecek. Yani fotoğrafı hem arşivde saklayıp, hem de profilinizde görünmesi ne yazık ki mümkün değil. Bu güncellemenin bir diğer güzel tarafı ise profilinizde tekrar bulunmasını istediğiniz fotoğraflar ilk paylaşıldığı tarih, beğenilme sayısı ve yorumları ile hiç değişmeden eski yerini alabiliyor olması.

     

Instagram iyice bağlayıcı oluyor

Gün geçtikçe popüler uygulamanın hayatımızdaki yerini büyüttüğü kaçınılmaz bir gerçek. Gelen bu özellik de kısa bir sürede fazlasıyla sevildi. Yine de silinecek ya da kendi arşivimizde de saklayabileceğimiz bir fotoğraf için böyle bir özelliğe ne kadar ihtiyacımız vardı?

Özellikle çoğumuzun fotoğrafları için kişisel arşivleri varken. Bu da Instagram'ın iyice bağlayıcılık politikasını uygulamaya çalıştığını gösteriyor. Küçük bir çocuk gibi ilginin başka yerde olmaması için bütün popüler özellikleri kendinde toplayan uygulama, kullanıcılarını kendisine daha da çok bağlamak adına arka arkaya güncellemelerle geliyor. En son gelen arşivleme özelliği de sileceğiniz ya da saklamak istediğiniz içerik için bile sizi kendisine yönlendirmeye yönelik politikalarından biri.

İşin bu yönü dışında, arşivleme özelliği ise anlık fotoğraf paylaşıp daha sonra kaldıranlara yaradı. Uygulamada fazlası ile aktif olan ve fotoğraf arşivlerini Instagram'da oluşturan kullanıcılar işin ekmeğini yerken, dargınlık zamanlarında silinen fotoğraflar, arşivlenen fotoğraflara dönüşebilir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap