Lisa hangi fotoğrafın daha fazla etkileşim alacağını paylaşım yapmadan öngören, makine öğrenmesi tabanlı bir uygulama. Şu anda Instagram odaklı çalışan algoritmasıyla paylaşmakta kararsız kaldığınız görselleri Lisa‘ya sorarak hangisini paylaşmanız gerektiğini görselin içeriğine uygun ürettiği hashtaglerle görebilirsiniz.

Tarık Demir ve Orkan Yılmaz tarafından Şubat 2016’da uygulama üzerinde çalışılmaya başlandı. 7 ay gibi bir sürede backend ve algoritma geliştirmeleri yapıldı. Microsoft Azure, Opencv, AWS altyapıları kullanılarak geliştirilen ürün, MVP’sini websitesi olarak 2016’da yayınladı. Daha sonraki süreçte gelen geri bildirimler ile gerekli geliştirmeleri yaptıktan sonra Şubat 2017‘de iOS Uygulaması çıkarıldı ve App Store’ye girdi.

Uygulamanın 70’ten fazla ülkeden 5.000’e yakın kullanıcısı var. Girişimin hitap ettiği kitle Instagram kullanıcıları olduğu için, ilk günden itibaren global anlamda büyüme hedeflemekte. Görsel içerikleri puanlayan yurt dışı kaynaklı birkaç ürün bulunsa da Lisa’nın fark oluşturduğu ve geliştirilmeye devam eden özelliği, sosyal medya platformlarında özelleştirdiği algoritma. Ücretsiz olarak kullanılabilen uygulamada gerekli aşamaya gelindiği zaman freemium gelir modelini yerleştirilecek ve uygulama içi satın alma (inapp purchase) sistemiyle gelir elde etmeye başlayacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap