Son 50 yıla, dünya dışı keşif çalışmaları ve dünyanın benzeri, muhtemel ikinci yuva arayışı damga vurdu. Bu, dünyanın ve insanlığın geleceği ile ilgili planlara dair iki ana fikir var: Jeff Bezos ve Elon Musk.

Uzay endüstrisinde sivil şirketlerden bahsedilince konu pek fazla uzamaz. Genel olarak iki dev isimden bahsedilir. Bunlardan birincisi SpaceX firmasının Mars yolculuk planını açıklamış olan, Tesla firmasının da kurucusu Elon Musk. Diğeri ise Amazon’un kurucusu ve Blue Origin firması ile uzay hayalleri kuran Jeff Bezos. Bu iki önemli vizyoner isim, Dünya gezegeninin gelecekte yaşayacağı hayatta kalma çabalarının planlanmasında farklı iki yaklaşım ile karşı karşıya geldi.

Solda NASA’nın tümgenerali, astronot Charles Bolden, sağda Elon Musk

Elon Musk, 2016 yılının Eylül ayı sonunda Meksika’daki Uluslararası Astronomi Kongresi’nde bir konuşma yapıp, gezegenimizin ve insanlığın hayatta kalabilmek için başka gezegenlere gidip koloniler kurmasının zorunlu olacağını söylemişti. Hatta bunun için firması SpaceX’in hazırladığı ilk Mars yolculuğu hakkında 2022 tarihini ve ayrıntılı bilgiler de vermişti. Musk, konuşmasında Mars’a gidecek ilk uzay gemisinin adından yakıt sorunlarının çözümüne, kızıl gezegene insan yollamanın maliyetinden bu yolculuğun adımlarına kadar birçok konuya değinmişti.

Girişimci ve uzay hayranı bir başka isim olan Jeff Bezos ise tam tersi bir görüş savunuyor. Bezos, geçen hafta Seattle Havacılık Müzesi’nde düzenlenmiş olan Pathfinder Ödülleri etkinliğindeydi. Önemli bir konuşma yapan Bezos, “Kendimize sırf yedek bir gezegen bulma amaçlı, olası bir B Planı doğrultusunda uzaya gitmemiz fikrini sevmiyorum” dedi. NASA’nın Güneş Sistemi çapında gönderdiği sonda ve araçlardan bahseden Bezos, elimizdeki en iyi gezegenin Dünya olduğunu belirtti.

Bezos başka bir gezegeni daha kirletip, teknolojimizi orada ilerlettikten sonra bugün dünyaya yaptığımız gibi kirletecek yeni gezegenler arama fikrine olumlu bakmıyor. Onun yerine Dünya’ya zarar verecek tüm öğeleri atmosfer dışarısına taşıyarak, gezegenimizi yemyeşil ve hayat dolu bir bahçe olarak korumamız gerektiğine inanıyor.

Jeff Bezos

Bezos, Blue Origin şirketinde global olarak faaliyet gösteren tüm ağır sanayilerin atmosfer dışına yerleştirilmesini hedefliyor ve insan merkezci bakış açımız yüzünden Dünya gibi cennet bir gezegeni kendi ellerimiz ile yok etmememiz gerektiğini savunuyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap