Farklı alanlarda faaliyet gösterseler de bu girişimlerin ortak bir amacı var, yetersiz hizmet alan insanlara yardım etmek. Birçoğu kar amacı gütmeyen bu girişimler, sosyal girişimde bulunmak isteyenlere ilham kaynağı olabilir. İşte sosyal yönleriyle ön plana çıkan 9 girişim.

1. David Risher ve Colin McElwee

David Risher ve Colin McElwee

David Risher ve Colin McElwee

Microsoft ve Amazon’un eski yöneticilerinden David Risher, ESADE İşletme Okulu Eski Direktörü Colin McElwee ile birlikte 2010 yılında Worldreader’i kurdu. Dijital kitapları kitlelere ulaştırmak ve dünyada okuryazarlık oranını artırmak amacıyla kurulan şirket, başlattığı yardım kampanyalarıyla Afrika’daki çocuklara binlerce e-kitap bağışladı.

2. Jean-Marc Borello

JMBorello

Jean-Marc Borello

Eğitim, sağlık, barınma ve istihdam alanlarında faaliyet gösteren Groupe SOS, 1984 yılında Fransa’da kuruldu. Jean-Marc Borello’nun yöneticisi olduğu kurum, bugün 20 ülkede 1 milyondan fazla kişiye yardım götürüyor.

3. Luvuyo Rani

Luvuyo Rani

Luvuyo Rani

Luvuyo Rani, işsiz gençler için Güney Afrika’da internet kafe ile eğitim merkezini barındıran bir merkez açtı. Silulo Technology isimli markasını franchise yöntemiyle hızla büyüten Rani, 10 yılda 200 mağazaya ulaştı. Teknoloji eğitimi ve iş bulma danışmanlığı veren şirket, gençlere Microsoft, Vodacom ve Tsiba gibi kurumlarda iş imkanı sağladı.

4. Nina Smith

Nina Smith

Nina Smith

Halı dokuma sektöründe çocuk işçiliğine son vermek amacıyla 1999 yılında GoodWeave International adlı şirketi kuran Nina Smith, Asya, Avrupa ile ABD’de üretim yapıyor.

Hindistan, Nepal ile Afganistan’daki halı üreticileri, GoodWeave sertifikasıyla ürünlerini satabilmek için ürünlerini belli standartlarda üretmeleri gerekiyor. Smith, kurtarılan çocukların rehabilitasyon ve eğitim masraflarını karşılıyor.

5. Poonam Bir Kasturi

Poonam Bir Kasturi

Poonam Bir Kasturi

Poonam Bir Kasturi adındaki Hintli kadın, 2006 yılında kurduğu “Daily Dump” şirketiyle atık maddelerden ürünler üretmeye başladı. Hindistan halkını geri dönüşüm konusunda bilinçlendiren Kasturi, her gün 20 ton üzeri organik atık biriktirdi ve kurulduğu günden bu yana 30 bin Hintli ürünlerini kullandı.

6. Ron Bills

Ron- Bills

Ron Bills

Envirofit CEO’su Ron Bills, global enerji ve sağlık sorunlarıyla mücadele için ilk olarak Hindistan’da bir pilot programla modern enerjiyi geliştirme konusunda neler yapabileceğini araştırdı. Bills, sonunda istediği sonuca ulaştı ve zararlı toksinleri yüzde 80 oranında azaltan fırınlar üretmeye başladı. Pişirme zamanından da yüzde 50 tasarruf sağlayan fırınlar, bugün 15 modelde satılıyor.

7. Simon Bakker

Simon Bakker

Simon Bakker

Simon Bakker, Filipinli tarım işçilerini bünyesinde toplayan Kennemer Foods International’ın kurucu CEO’su. Geliştirdiği yenilikçi tarım modeliyle çiftçilere yüksek kalitede dikim materyalleri, teknoloji ve çiftçilik uygulamaları eğitimleri veriyor ve çiftçilerin gelirlerini artırmalarını sağlıyor. Şirket, 2020’ye kadar bünyesine 35 bin çiftçi katmayı planlıyor.

8. Tracey Chambers

Tracey Chambers

Tracey Chambers

Tracey Chambers, 2010 yılında kurduğu The Clothing Bank oluşumu aracılığıyla işsiz bekar anneleri, iş kurmaları yönünde teşvik ediyor. Güney Afrika merkezli girişimde annelere para yönetimiyle iş becerileri konusunda eğitim ve danışmanlık veriliyor.

9. Yasmina Filali

Yasmina Filali

Yasmina Filali

Orient-Occident isimli kuruluşunun yöneticisi Yasmina Filali, Morokko ile Sahra Altı Afrika’da yaşayan göçmenlerin topluma entegrasyonuna yardımcı olmayı hedefliyor.
Göçmenlere; iş eğitimi, kültürel ve psikolojik destek sağlayan kurumun temel amacı Batı ile Doğu arasındaki sosyal bağlantıyı geliştirmek.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap