Bilim insanları çalışanları haklı çıkarak araştırmalar yapmaya devam ediyor…

Son olarak New York Üniversitesi‘nden Priya Raghubir, Vicki G. Morwitz ve Amitav Chakravarti’nin yapmış olduğu bir dizi araştırmaya göre insanlar evden bir iş yerine veya herhangi bir yere giderken gidişin, dönüşten daha uzun sürdüğünü düşünüyor.

127 yüksek lisans öğrencisiyle yapılan deneyde katılımcılar evden okula gitmenin tahminen ortalama 22 dakika, okuldan eve dönüşün ise 17 dakika sürdüğünü söyledi.

Araştırmacılar bunun nedenini insanların “ev” dedikleri yeri görece geniş bir alan olarak algılamasıyla açıklarken, yine insanların daha az tanıdıkları yerleri ise görece olarak daha küçük gördüklerini ifade etti.

İşe gidiş yolu uzadıkça işe gelmeme oranı da yükseliyor…

Almanya‘da yapılan başka bir araştırmada ise işçilerin evi ile işi arasında farkı incelendi. Yapılan araştırma sırasında evi ile işi arasında 50 km’lik fark bulunanların evi ile işi arasında 10 km fark bulunanlara göre işe gelmeme oranının yüzde 15 daha yüksek olduğu saptandı.

İşe gidiş-geliş mesafesinin genelde yalnızca çalışanları etkilediği, işe bir etkisi olmadığı sanılırdı; oysa bu araştırma ile meselenin iş ve iş verimliliğini direk etkilediği ortaya çıktı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap