İngiltere'de hayatını idame ettiren ve ismi paylaşılmayan 62 yaşındaki bir adamın, diş protezi bakımı için haftada 3-4 macun tüpü kullanması ve söz konusu macunun içerisinde bulunan çinko, yaşlı adamın oldukça nadir görülen bir nörolojik hastalığa yakalanmasına neden oldu. 

Yapılan araştırmalar neticesinde: 62 yaşındaki adamın organizmasındaki bakır eksikliğinin aşırı çinko oranından kaynaklandığını tespit eden doktorlar, çinkonun insan organizması için önemli bir element olsa da hücrelerdeki kimyasal dengeyi bozabileceğinin altını çizdi. 

Diş protezi macunu sebebiyle oldukça nadir görülen bir hastalığa yakalanan 62 yaşındaki yaşlı adamın ilk önce bacaklarında ağrı ve uyuşma hissetmeye başladığı ve sonraki 6 ayda baston kullanmaya başladığı ama ilerleyen zamanlarda yürüme yeteneğini kaybettiği belirtildi. 

Aşırı çinko sebebiyle oluşan bakır eksikliği nedeniyle meydana gelen omurilik hasarı, bakır tedavisi yöntemiyle bir nebze de olsa düzeltildi. Yaşlı adam tamamen iyileşemese de bundan böyle tekerlekli sandalye kullanmak zorunda olduğu bilgisi de paylaşılanlar arasında yer alıyor. 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap