İngiltere Gıda ve İçecek Federasyonu Brexit nedeniyle oldukça kaygılı. Federasyon yetkilileri, Avrupa Birliği’nden ayrılmanın sektörde işgücü yetersizliğine yol açabileceği ve sektörün 3’te 1’inin bu durumdan olumsuz etkileneceği endişesini taşıyor.

İngiltere’nin 120 milyar avro değerindeki gıda tedarik zincirinin görüşlerini alan bir ankete göre, işletmelerin 3’te 1’i, AB’li işçilere ulaşmakta sorun yaşaması halinde faaliyete devam edemeyecek. Anket, İngiltere Gıda ve İçeck Federasyonu (FDF) ve diğer 6 endüstri kuruluşu tarafından müşterek olarak yapıldı.

İngiltere gıda sektörü Avrupalı göçmenler için önemli bir istihdam alanı. İngiltere’de çalışan 2 milyon AB vatandaşının yüzde 20’si, gıda ve içecek zincirindeki işlerde istihdam edilmiş durumda.

Ankete katılan işletmelerin yüzde 47’si, işletmelerinde çalışan AB vatandaşlarının gelecek belirsizliği nedeniyle İngiltere’den ayrılmayı düşündüğünü, yüzde 31’i ise Brexit referandumundan bu yana AB vatandaşlarının ülkeden ayrıldığını gözlemlediğini aktardı.

İngiltere Gıda ve İçecek Federasyonu anket sonuçlarını açıklarken “hızla yanaşan bir iş gücü ve kalifiye eleman açığı” uyarısında bulundu. Federayon ayrıca İngiltere’de çalışan Avrupalı işçi sayısındaki büyük bir düşüşün, endüstrinin büyüme, üretme ve gıda sunabilme kabiliyetini sekteye uğratacağı kaygısını dile getirdi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap