Çin’de yaşayan üç Amerikalının geliştirdiği uygulama 15 dakikalık aralarınızda bile WeChat üzerinden İngilizce öğrenebileceğiniz bir öğretmen bulup ders çalışmanızı sağlıyor.

Yoli adındaki Çince konuşanlar için geliştirilmiş uygulama bire bir İngilizce derslerini Uber sistemine aktararak kullanıcılara sunuyor. Eğer bir öğrenci ingilizce dersi almak istiyorsa, boşta herhangi bir öğretmen bu isteğe karşılık veriyor ve birlikte pratik yapma fırsatı doğuyor. Bütün uygulama WeChat adındaki Çin’de kullanılan sohbet uygulaması üzerinden kullanılıyor. WeChat üzerinden öğrenci öğretmen eşleştirmeleri ve yazılı, sesli mesajla iletişim gibi 15 dakikalık seanslarla dersler veriliyor. Yoli öğretmenleri 15 dakikalık dersler için 4 dolar kazanıyor.

Yoli’nin 15 dakikalık sınıflarında öğrenciler geleneksel derslerin yanı sıra öğrenci öğretmen arasında gelişen herhangi bir konudan bağımsız günlük sohbet kısımlardan oluşuyor. Öğretmenlerin ders planlamalarını öğrencilerin durumuna göre yapabilmeleri için, Yoli’nin 180 ders kapasiteli materyalden oluşan bir müfredatı bulunuyor. Öğrenciler için ise hazırlık süreci yok denecek kadar az. Önceden hiçbir şeyi planlamalarına gerek olmayan uygulamada tek gereken telefon ve katılım.

wechat-konusma

Dil öğrenimi konusunda açıklama yapan Yoli’nin kurucu ortaklarından James LaLonde şunları söylüyor;

Bir dili öğrenmek istiyorsanız onu konuşmalısınız. Çinlilerin en büyük sıkıntısı konuşma özgüvenlerinin olmayışı. Onun dışında gramer ve kelime dağarcığı konularında gayet iyi iş çıkartıyorlar.

Yoli, WeChat adlı uygulamanın içinde hizmet veren nadir uygulamalardan biri. Yoli’nin herhangi bir ofisi bulunmuyor. Öğretmen, müşteri hizmetleri ve yazılımcılardan oluşan çalışanları ise ayrı kısımlarda hizmet veriyorlar. Ödemeler ise WeChat’in mobil cüzdan özelliğinden sağlanıyor. WeChat dışında kullanılan tek uygulama ise yurt dışındaki öğretmenlere ödeme yapabilmek için kullanılan PayPal.

yoli-uygulama

James sözlerine şunları ekliyor;

Ne zaman Drew’le konuşssak konu hep WeChat uygulaması üzerinden bir şeyler yapmaya geliyordu. Bütün fikrimizi ve yatırımlarımızı buna harcadık ve sonunda başardık.

İkili, Yoli uygulamasını geçen Ekim ayında geliştirmiş, Luke Priddy adındaki İngilizce öğretmeninin yardımıyla bir sene içinde WeChat üzerinden 10 binden fazla ders vermeyi başarmıştı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap