Kısaca “kaynaşma” olarak özetlenebilecek olan füzyon tepkimesi, kararlılığı düşük olan çekirdeklerin, birleşerek daha büyük bir yapı meydana getirmesiyle oluşuyor. Nükleer füzyon tepkimesi doğru kullanıldığında, limitsiz ve kolay erişebilir bir enerji türüne çevrilerek, insanlığın geleceğini aydınlatabilir. Neyse ki, günümüz bilim insanları, tüm yıldızlarda doğal yollardan gerçekleşen bu tepkimeden ilham alarak, fosil yakıtlar üzerine kurulu mevcut enerji kaynaklarımızdan bizleri tamamen kurtarabilecek projeler üzerinde çalışıyor.

ABD’nin California eyaletindeki Livermore’de bulunan Ulusal Ateşleme Tesisinde (NIF), dünyanın en güçlü lazeri kullanılarak, bir miktar hidrojen yakıtı ısıtılıp sıkıştırıldı ve pozitif nükleer füzyon tepkimeleri elde edildi. Bu tepkimeler ile enerji sağlayarak nükleer füzyon gerçekleştirebilme konusundaki deneyler yaklaşık 50 yıldır yapılmasına rağmen sonuca ulaştı. Mercury isimli lazerden atılan 192 adet ışının, hidrojen yakıtı üzerine gönderilmesiyle uygulanan deneyde elde edilen enerji miktarı, tarihte ilk kez, bu işlemin yapılması için kullanılandan daha fazla oldu. Yani pozitif nükleer füzyon için hedeflenen kırılma noktasının üzerine çıkıldı.

BAŞARI ATEŞLEMEDE

Bilim insanları güneşe gücünü veren enerji kaynağına maliyetsiz ve sınırsız ulaşmak için, aşırı derecede soğuk ve katı hidrojen izotoplarını içeren bir silindire lazer ışınları yolladı. Bu sayede güneşte gerçekleşen reaksiyon laboratuvar ortamında sağlanmış oluyor. Gerçekleştirilen işlem devam ettikçe, hidrojen yakıtının basıncı da en üst seviyelere yükseliyor ve sonuç olarak pozitif füzyon tepkimeleri elde edilmiş oluyor. “Ateşleme” olarak nitelendirilen bu başarı yükselmesi, bilim dünyasında çok uzun yıllardır denenen, fakat ilk kez bu deneyde erişilen bir sonuç oldu.

Tesis yetkilileri gerçekleştirilen bu deneyi, 2009 yılında duyurmuştu, hatta 2012 yılı sonuna doğru bu ateşlenme seviyesi yakalanacaktı ancak tesiste birkaç teknik aksaklık yaşandı ve deney bu noktada sekteye uğramış oldu. Sekteye uğraşmış olması aslında bilimsel gelişmenin daha kapsamlı araştırılmasına vesile olarak, tesisin hedeflerinin yenilenmesini sağlayarak, silah araştırmaları yerine, yeni yakıt teknolojileri için yeşil ışık yakılmış oldu. Ancak nükleer geçmişi çokta iyi olmayan ABD hükümeti için bu teknolojiyi ne şekilde yönlendireceğine dair bazı haklı şüpheler var. Ama yetkililer, füzyon enerjisinin genel kullanımının teşvik edileceği, hatta deneylerin hızlandırılması için fazladan fon sağlanacağı yönünde kesin görüş belirtiyor.

kaynak:popsci

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap