Geçtiğimiz günlerde Endonezya’da nadir rastlanan bir albino orangutan, esir alındığı yerden kurtarıldı. Kurtarılan orangutan korumaya alındı.

Endonezya’nın Borneo adasının uç kısımlarında yer alan bir köyde iki gün kafeste tutulan orangutan kurtarılıp bir an önce korumaya alındı. Borneo Orangutan Yaşatma Vakfı’nda tutulan orangutan yaşadığı stres nedeniyle birkaç gün boyunca agresif hareketler gösterdi. Albino orangutan, 500’e yakın Borneo orangutanlarının rehabilite gördüğü vakıfta henüz gözlem altında tutuluyor.Çok nadir rastlanan, beyaz saçlı ve mavi gözlü dişi orangutanın tahmini 5 yaşında olduğu düşünülüyor. Rehabilite sürecinin bitmesi beklenen albino orangutanın iyileşmesi tamamlandıktan sonra doğaya geri bırakılacak.

Vakıf’ın 25 yıllık tarihinde böyle bir tür ile ilk defa karşılaşılıyor.

Yapılan testler sonucu, bulunan orangutanın kesin albino olduğu teşhisi konuldu. Göz ve duyu sinirlerinin hassasiyeti bu durumu tıbbi açıdan netleştirdi. SciELO (Scientific Electronic Library Online) Arjantin’de yayınlanan bir araştırmaya göre, primatlar ve diğer omurgalılarda görülen albinizm, çevresel stres ve izole edilmiş popülasyonda akrabalık nedeniyle daha sık meydana gelebiliyor. 

Bornea orangutanlarının uzun tüyleri ise normalde kahverengidir. Çok akıllı oldukları bilinen Borneo orangutanlarının türleri tehlikede olan hayvan türleri arasında bulunmaktadır. Avlanma, yaşam alanlarının tahrip edilmesi gibi birçok etken, nüfuslarının yüzde 60 oranında azalmasına neden olmuştur. Yapılan bir araştırmaya göre böyle giderse 2025 yılına kadar bu azalma yüzde 22 oranında daha yaşanabilir.Şimdilerde Malezya ve Endonezya’da bulunan adalarda yaklaşık 100 bin kadar Borneo orangutanının yaşadığı tahmin ediliyor. Araştırmanın olasılıklarına göre 2025 yılında orangutanların sayısı şu anki rakamdan 47.000’e düşebilir.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap