Antik medeniyetlerden Mısırlıların gen haritasının araştırılmaya başlanmasının ardından ilginç bir haber ortaya çıktı. Oluşturulan ilk gen haritalarında çıkan bilgiye göre, Mısırlılardan kalma mumyaların DNA’sında Afrikalılardan çok Türk ve Avrupa medeniyetlerinden gelen kalıtımsal genler var.

Bilim insanları inceledikleri en eski medeniyetlerden olan Mısırlıların İ.Ö. 1400 ve M.S. 400 yılları arasındaki DNA’sının, Akdeniz’de yaşayan insanlarla ortak bir gen havuzundan beslendiğini ortaya çıkardı.

Mısırlılardan kalma mumyaların günümüzde Türkiye, Suriye, Ürdün, İsrail ve Lübnan’ı kapsayan bir coğrafyadan genlerini aldıklarını ortaya çıkaran çalışma, aynı zamanda mumyaların Anadolu’daki neolitik dönemden kalma topluluklardan da parçalar taşıdığını belirtiyor.

Nature Communications’ta yayınlanan çalışma, modern Mısırlıların, ilk çağlara oranla daha çok Kuzey Afrikalılardan gen aldığına dikkat çekiyor. İncelenen verilere göre, modern Mısırlılar atalarına göre yüzde 8 daha fazla Kuzey Afrika bölgesinden gen taşıyor.

Bunun sebeplerinin en başında ise ilk çağ medeniyetlerinden olan Mısır’ın o zamanlarda dünya çapında bir ticaret merkezi noktası halinde bulunması olarak gösteriliyor. Tuebingen Üniversitesi ve Max Planck Enstitüsü’nün ortak gerçekleştirdiği çalışmanın yazarları antik Mısır medeniyetindeki gen çeşitliliğinin bundan kaynaklanabileceğinin altını çiziyor.

Fakat geçtiğimiz bin 500 yıl içerisinde Mısır’da yaşayan insanların genetik olarak daha çok Afrikalılara benzediği ve bununla birlikte ilk çağ medeniyetinde yaşayan halkın neredeyse hiç Afrikalılardan gen taşımadığı belirtiliyor.

Çalışma, Nil Nehri’nin etrafındaki Abusir el-Meleq adlı arkeolojik bölgeden çıkartılan 151 mumyanın üzerinde yapılmış.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap